Podręcznik użytkownika SpartaDOS X

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:sdx_ug_cover.png

Instrukcja użytkowania SpartaDOS X, stworzona w ICD. Obecnie liczy około 300 stron. Zawiera samouczek dla początkujących, opis komend dostępnych na kartridżu SpartaDOS X, opis konfiguracji systemu, uwagi na temat programowania, informacje techniczne na temat formatu dyskietki, skrótowy opis SpartaDOS X Toolkit itp.

Autor wstępnej, pierwotnej wersji tekstu nie jest znany, natomiast za ostateczną redakcję instrukcji do SpartaDOS X 4.20 odpowiada beta-tester ICD, Craig S. Thom. Jego imię do tej pory można zauważyć w przykładach zawartych w samouczku (rozdział 2 "Podręcznika").

Oryginalna instrukcja została wydana w postaci książki, do której ICD po jakimś czasie dodało suplement: wkładkę z luźnych kartek, zawierającą niezbędne uzupełnienia.

Przekład polski powstał w P.Z. Karen. Krążył w dwóch wersjach:

  • wcześniejszej, liczącej 104 strony, dołączanej do kartridży AtraX
  • późniejszej, liczącej 145 stron, rozprowadzanej oficjalnie przez P.Z. Karen, a później przez Mariusza Geislera

Ta pierwsza wersja to wstępny przekład instrukcji ICD, który najwyraźniej wyciekł z firmy w tej wczesnej postaci. Brak tu informacji zawartej we wspomnianym suplemencie ICD. Natomiast oficjalna wersja P.Z. Karen jest poszerzona o informacje z suplementu i między innymi stąd jej większa objętość.

Wersja Karenu początkowo była uzupełniana przez KMK i truba w celu uwzględnienia nowych cech SpartaDOS X 4.4, ale później tych prac nie kontynuowano.

Wersję angielską w tym samym celu poszerzano drogą dystrybucji suplementów opisujących nowe możliwości wprowadzone w SpartaDOS X 4.4. W 2008 roku integracji tych suplementów z głównym podręcznikiem podjął się GoodByteXL, który od tamtej pory sprawuje pieczę nad angielską wersją "Podręcznika użytkownika" oraz nad obydwiema wersjami - polską i angielską - Przewodnika programisty SpartaDOS X.

Download

Zobacz też

Personal tools