STAC

From Atariki

Jump to: navigation, search

STAC (czyli: Super Turbo Auto Corrector) to programowy system turbo dla standardowego magnetofonu (nie wymaga przeróbki magnetofonu). System został stworzony w połowie lat 80-tych przez Jorge Cwik (ijor). Był bardzo popularny w Ameryce Południowej (głównie w Chile) gdzie Atari było bardzo popularną maszyną. Na podstawie STAC powstało mnóstwo podobnych rozwiązań, które naśladowały zastosowane w STAC rozwiązania.

Na STAC składa się kilka zastosowanych rozwiązań, pierwszym z nich jest podniesienie prędkości transmisji do około 990bps (zamiast standardowych 600bps), dodatkowo STAC zapisuje pliki z użyciem kompresji RLE i dekompresuje dane w trakcie ładowania. Dodatkowo rozmiar standardowego rekordu (128 bajtów) został zmieniony na rekord od rozmiarze 200 bajtów. System implementuje również możliwość ponowienia odczytu rekordu jeżeli nastąpił błąd odczytu. Każdy z bloków zapisanych na taśmie ma swój unikalny numer, więc gdy wystąpi błąd podczas ładowania konkretnego rekordu danych, wystarczy cofnąć taśmę o kilka obrotów i ponowić odczyt. Przerwy między rekordami (IRG) zostały skrócone do minimum.

Loader lokował się w pamięci RAM pod systemem operacyjnym, zatem dowolny program który w jakikolwiek sposób wykorzystywał pamięć od OS-ROM (w trakcie ładowania) uszkadzał loader STAC co uniemożliwiało załadowanie takiego programu z użyciem tegoż systemu. Jednak w latach 80-tych mało programów wykorzystywało pamięć RAM dostępną od OS-ROM, więc zapewne nie stanowiło to dużego problemu. Sam autor wspomina że przygotowywał również specjalnie spreparowane wersje gier tak aby poprawnie współpracowały z jego systemem.

Pewną wadą systemu było to że program kopiujący pliki z dyskietki na kasetę używał własnego "uproszczonego" systemu plików. Autor wspomina również o tym że kompresję RLE należało wykonać oddzielnym narzędziem którego na chwilę obecną nie odnalazł. Program kopiujący nie potrafił czytać plików binarnych Atari DOS, a jedynie przygotowane wcześniej pliki (skompresowane RLE) z określonymi adresami INIT/RUN.

Linki

STAC (Software Tape turbo with error recovery) Wątek na Atari Age, w którym autor systemu udostępnia kod źródłowy oraz opisuje szczegóły techniczne związane z systemem.

Personal tools