Scene.pl

From Atariki

Jump to: navigation, search

scene.pl - "serwis informacyjny polskiej demosceny" (8/16/32-bit), założony przez Slavesa i jego znajomych na początku XXI w.

Serwis istniał ponad 10 lat (2001.04.12 - 2012.03.25) i z perspektywy czasu można uznać, że portalowi temu udało się zintegrować to nieformalne środowisko. M.in. w tymi miejscu zaczynali (być znani) tak utalentowani artyści jak Mime, Blz, Slizgi, Biter.
scene.pl wyróżniało się nowoczesnym wyglądem, miało kilka istotnych działów, takich jak pixel (galeria prac 2D/3D) - bardzo aktywne swego czasu (zawierał ponad 1600 prac), sceneregister (spis polskich scenowców), forum, wywiady, zapowiedzi zlotów, messages (szybkie wpisy). Z małoatarowskich grafików można było znaleźć m.in. kilka prac Replaya i jedną Dracona.

Przyczyną zamknięcia tego zasłużonego serwisu był brak chętnych do współpracy przy jego modernizacji.


P.S. Jak wynika z dopowiedzeń i uściśleń: Pierwszy serwis "scene.pl" był dziełem Urala/Cube i Shadowa/Amnesty - najwcześniejszy zrzut, jaki można znaleźć to z 1999 [1] ale Archive.org działa dopiero od 2000, więc kiedy faktycznie to ruszyło już trudno ustalić. Potem od bodaj 2000 roku była nowsza wersja, którą już prowadził sam Ural a potem temat przejął Slaves i założył nową stronę z domeną.


Twórcy

  • Ural [Michał Stępień] - ojciec założyciel, pierwsza idea
  • Ars - kod+grafika wszystkich wersji scene.pl
  • Eru - kod Forum i kilku innych skryptów
  • grupa Tatanka - kod Pixla
  • Slaves - administracja, kod

Linki


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools