SistemaInjektor

From Atariki

Jump to: navigation, search

Magnetofonowy system turbo pochodzący z Chile, umożliwiał ładowanie danych z prędkością około 4000 bps. Stworzony przez Pedro Caraballa (oprogramowanie) i jego ojca (sprzęt), został przez nich sprzedany firmie Coelsa, która zajmowała się jego szeroką dystrybucją w Chile pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych. Firma Coelsa sprzedawała również zestawy gier i oprogramowania na kasetach zapisane na kasetach w tym standardzie turbo. Loader systemu cechował się ciekawą funkcjonalnością, która w razie wystąpienia błędu ładowania umożliwiała cofnięcie kasety o kilka rekordów i ponowienie ładowania danych od momentu w którym wystąpił błąd.

Spis treści

Sprzęt

System montowano najczęściej w magnetofonach XL12 (klon XC12 popularny na Chilijskim rynku), przeróbka magnetofonu polegała na dołożeniu małego PCB zawierającego moduł kodera dla systemu turbo a oprócz tego dokonywano kliku poważnych zmian na płycie głównej magnetofonu. Firma Coelsa płytkę z modułem turbo zalewała twardą masą żywiczną, co miało utrudnić powielanie systemu przez nieautoryzowane osoby czy też firmy.

Zasada działania

Procedury transmisji wykorzystywały standardowe mechanizmy układu POKEY, tzn. moduł dekodera turbo generował na swoim wyjściu strumień danych który można było bezpośrednio podawać na linie "DATA IN" w porcie SIO, a POKEY odbierał dane używając własnego portu szeregowego, a co za tym idzie transmisja danych odbywała się przy włączonym ekranie a jej obsługa mimo sporej prędkości transmisji nie obciążała w dużym stopniu CPU. Tor zapisu danych również był modyfikowany w taki sposób, że podczas zapisu danych w systemie turbo sygnał z wędrujący do głowicy zapisującej był składany z sygnałów "DATA OUT" oraz "CLOCK OUT" portu SIO, wydaje się że była to próba stworzenia swego rodzaju liniowego kodowania sygnału podobnego do tzw. "Multi Level Transmit", zapewne wynikało to z tego że na taśmie nie da się zapisać przebiegów w których nie ma ciągłych zmian, a zintegrowanie sygnału zegarowego z danymi dawało pewność że przy transmisji długich ciągów zer czy jedynek sygnał zegarowy zawsze gwarantował zmiany sygnału.

Oprogramowanie

Do systemu była także dołączana tzw. kaseta systemowa na której na stronie A znajdował się program kopiujący (CONVERSOR), który umożliwiał przenoszenie czy też kopiowanie plików z kasety w standardowej postaci lub dyskietki do postaci "turbo". Na drugiej stronie kasety znajdował się program który instalował zmodyfikowane procedury obsługi magnetofonu, tak aby wspierały zapis i odczyt w systemie turbo z poziomu BASIC-a.

Linki

  • SISTEMAINJEKTOR - Chilijska strona (po hiszpańsku) opisująca próbę inżynierii wstecznej magnetofonu zawierającego system
Personal tools