Spectrum 512

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:S512menu.png

Edytor grafiki rastrowej dla Atari ST, napisany przez Trio, będący częścią pakietu programów do tworzenia grafiki i animacji firmy Antic. Umożliwiający pracę w programowo uzyskiwanym trybie 512 kolorów (możliwe jest uzyskanie do 48 kolorów na linię) w niskiej rozdzielczości ST - 320x199 pikseli]. W obrazkach w tym trybie mogą być widoczne kolorowe smugi.

Do poprawnego funkcjonowania programu niezbędne jest przełączenie komputera w tryb odświeżania obrazu 60Hz. Program odczytuje pliki zapisane w formatach NEOchrome, DEGAS, IFF oraz własnym. Zapisuje natomiast tylko we własnym, w postaci skompresowanej *.SPC lub nie skompresowanej *.SPU. Niestety oferuje bardzo proste i słabe funkcje edycyjne, z tego względu raczej przydatny do "podkolorowywania" uprzednio przygotowanych grafik oraz do importu/wyświetlania w większej ilości kolorów niż standardowe 16.

Format Spectrum-a przyjął się w środowisku ST jako standard i używany jest przez wiele programów do generowania grafiki 3D, systemy i programy do przechwytywania obrazów wideo (VidiST_(12)) które najczęściej były źródłem powstawania obrazków w formacie Spectrum 512.

Odmiany Spectrum 512

Spectrum 4096 - tryb wykorzystujący 12 bitową paletę kolorów STE.

Dodatkowo, przeplatając dwa obrazki Spectrum 512/4096 uzyskuje się więcej kolorów na raz na ekranie:

  • 4096 kolorów na ST - dwa obrazki Spectrum 512
  • 32768 kolorów na STE - dwa obrazki Spectrum 4096


Grafika:Spc512s.png

Powiązane strony

  • galeria obrazków w formacie SPECTRUM-a 512 i przeglądarki dla PC.

Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools