US sector copier

From Atariki

(Przekierowano z US sector copy)
Jump to: navigation, search

Grafika:US_sector_copier_1.png

Grafika:Us_sector_copy5.gif

Ultra Speed Sector Copier - program kopiujący, który umożliwiał wykonanie sektorowej kopii dyskietki, przeznaczony zwłaszcza dla stacji dysków Atari 1050 z rozszerzeniem Speedy 1050. Autorem programu jest Erwin Reuß, tenże sam, który napisał BiboDOS. Program ten był jednym z pakietu programów wchodzących w skład narzędzi dodawanych do pakietu Bibo-DOS (Bibo DOS Anwender disk), które to miały wspierać programowo i wykorzystywać możliwości Speedy 1050. Całość została opublikowana przez wydawcę magazynu Compy-Shop. Pierwsza wersja programu datowana jest na wrzesień 1985 roku, wersja ta nie wspierała jeszcze dodatkowej pamięci. Późniejsze wersje wykrywają obecność dodatkowej pamięci (np. wersja US Sector-Copier 5, wykrywa do 320KB dodatkowej pamięci, a obsługiwany standard to Compy-Shop 320K). Dodatkowa pamięć jest wykorzystywana jako bufor danych podczas kopiowania, co powoduje że w przypadku używania pojedyńczej stacji dyskietek, nie trzeba wielokrotnie zamieniać dyskietki źródłowej i docelowej. Program ewoluował od wersji oznaczonej numerem 1, oryginalnie występował w wersji w języku niemieckim, jednak na przestrzeni lat powstało wiele jego modyfikacji i tłumaczeń, dostępne wersje posiadają zazwyczaj podmienione napisy oraz dodane ekrany tytułowe, na których podpisywały się różne crack-grupy.

Pierwowzorem dla US Sector Copier był prawdopodobnie program "Sector Copy", którego kod źródłowy dostępny jest pod tym adresem Sector Copy 1.4


Program wydaje się działać poprawnie również z takimi rozszerzeniami stacji dysków 1050 jakimi są US Doubler oraz Happy Warp.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools