SupraDrive

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 15:32, 22 sty 2006
KMK (Dyskusja | wkład)
(Wersja dla XL/XE)
← Previous diff
Wersja z dnia 12:46, 7 lut 2006
KMK (Dyskusja | wkład)
(odstubienie - chyba nic więcej nie można napisać)
Next diff →
Linia 33: Linia 33:
[[Grafika:Suprahd20.jpg]] [[Grafika:Suprahd20.jpg]]
-{{stub}} 
[[Kategoria:Peryferia 8-bit]] [[Kategoria:Peryferia 8-bit]]
[[Kategoria:Atari ST]] [[Kategoria:Atari ST]]

Wersja z dnia 12:46, 7 lut 2006

Jeden z pierwszych twardych dysków oferowanych do Atari, zarówno 800XL i 130XE, jak i do ST. Dyski te produkowane były w połowie lat osiemdziesiątych przez amerykańską firmę Supra Corp..

Wersja dla XL/XE

Grafika:Suprahard.jpg

Połączenie napędu z komputerem było równoległe za pośrednictwem złącza PBI takiego jak w 800XL, oraz 50-żyłowej taśmy o długości ok. 70 cm. Wtyk PBI ma według dostępnych źrodeł pisanych być przelotowy i pozwalać na podłączenie większej liczby podobnych urządzeń (ale na zbliżeniach interfejsu nie widać żadnej przelotki, być może była umieszczona na kablu). Przez interfejs, jak to widać na załączonym obrazku, można oprócz dysku podłączyć też drukarkę. Całość jest tzw. nowym urządzeniem.

Grafika:Supra_HD_interface_1.jpg

Użycie dysku ze 130XE wymagało dodatkowo zastosowania przejściówki. Całe urządzenie jest dość duże i waży ok. 4 kilogramów. W środku znajduje się 3,5-calowy napęd SCSI (lub MFM?) o pojemności 10 lub 20 MB.

Dyski SupraDrive były fabrycznie podzielone na dwie (wersja 10 MB) lub trzy (wersja 20 MB) partycje. Pierwsza partycja działająca jako D1: miała pojemność dyskietki SD lub DD (w zależności od wybranego trybu pracy). D2: było zarezerwowane dla zwykłej stacji dysków, natomiast pod D3: była partycja zajmująca resztę dysku (w wersji 20 MB była jeszcze jedna partycja, D4:). DOS-em sprzedawanym razem z dyskiem był MyDOS 4.0.

Ciekawostka polega na tym, że urządzenie miało tablicę partycji w pamięci EPROM. Wymiana napędu na inny i zmiana układu partycji wymagało więc zmiany zawartości EPROM-u interfejsu.

Grafika:Supradrive2.jpg Grafika:supradrive.jpg

Wersja dla ST

Istniała też wersja tego samego dysku dla ST różniąca się nieco wyglądem. Oprócz tego, że połączenie z komputerem odbywało się za pomocą kabla DMA/ACSI, to w miejscu, gdzie wersja XL/XE ma przełącznik, znajdowała się lampka "BUSY".

Grafika:Atari_supradrive_20mb.jpg

Dyski SupraDrive do ST były według naszych standarów niezbyt szybkie: prędkość odczytu i zapisu wahała się w okolicach 40 kilobajtów na sekundę. Dostępne źrodła twierdzą jednak, że i tak był to w owym czasie dysk szybki w porównaniu do produktów konkurencji.

Pierwotna cena:

  • SupraDrive: 700-800 dolarów USA.
  • Przejściówka do XE: 16 dolarów USA

Grafika:Suprahd20.jpg

Personal tools