Atari BASIC

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 17:25, 12 gru 2004
Tebe (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 02:02, 12 mar 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
Basic, czyli "prosty" i taki też ma być ten język programowania. Skierowany jest do początkujących użytkowników, którzy zaczynają dopiero przygodę z komputerem. Dyrektywy języka są wyrazami z języka angielskiego, co ułatwia zrozumienie ich działania. Basic nie potrzebuje kompilatora, zastępuje go interpreter, czyli program który w czasie rzeczywistym analizuje numerowane linie programu i wykonuje je. Taki sposób wykonywania programu odbija się na szybkości działania, które jest najwolniejsze ze wszystkich rodzaji języków. Basic, czyli "prosty" i taki też ma być ten język programowania. Skierowany jest do początkujących użytkowników, którzy zaczynają dopiero przygodę z komputerem. Dyrektywy języka są wyrazami z języka angielskiego, co ułatwia zrozumienie ich działania. Basic nie potrzebuje kompilatora, zastępuje go interpreter, czyli program który w czasie rzeczywistym analizuje numerowane linie programu i wykonuje je. Taki sposób wykonywania programu odbija się na szybkości działania, które jest najwolniejsze ze wszystkich rodzaji języków.
 +
 +Znane odmiany:
 +
 +* Atari BASIC rev. A: występująca razem z komputerami serii [[400]] i [[800]]
 +* Atari BASIC rev. B: w założeniu poprawiona wersja przeznaczona dla [[800XL]] i faktycznie występująca w znacznej części modeli XL. Ta wersja BASIC-a miała sporo błędów.
 +* Atari BASIC rev. C: pozbawiona błędów wersja B, montowana w części komputerów XL i wszystkich XE.
Powstały różne odmiany, m.in. [[Turbo Basic XL]], który jest szybszy i bardziej rozbudowany. Powstały różne odmiany, m.in. [[Turbo Basic XL]], który jest szybszy i bardziej rozbudowany.

Wersja z dnia 02:02, 12 mar 2005

Basic, czyli "prosty" i taki też ma być ten język programowania. Skierowany jest do początkujących użytkowników, którzy zaczynają dopiero przygodę z komputerem. Dyrektywy języka są wyrazami z języka angielskiego, co ułatwia zrozumienie ich działania. Basic nie potrzebuje kompilatora, zastępuje go interpreter, czyli program który w czasie rzeczywistym analizuje numerowane linie programu i wykonuje je. Taki sposób wykonywania programu odbija się na szybkości działania, które jest najwolniejsze ze wszystkich rodzaji języków.

Znane odmiany:

  • Atari BASIC rev. A: występująca razem z komputerami serii 400 i 800
  • Atari BASIC rev. B: w założeniu poprawiona wersja przeznaczona dla 800XL i faktycznie występująca w znacznej części modeli XL. Ta wersja BASIC-a miała sporo błędów.
  • Atari BASIC rev. C: pozbawiona błędów wersja B, montowana w części komputerów XL i wszystkich XE.

Powstały różne odmiany, m.in. Turbo Basic XL, który jest szybszy i bardziej rozbudowany.

Personal tools