Karin Maxi

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 12:33, 29 sty 2009
Sikor (Dyskusja | wkład)
(informacja na temat zawartości)
← Previous diff
Wersja z dnia 09:52, 31 sty 2009
Pirx (Dyskusja | wkład)
(wyglad)
Next diff →
Linia 23: Linia 23:
[[grafika:Karinmaxi1.jpg]] [[grafika:Karinmaxi1.jpg]]
[[Grafika:Karinmaxi2.jpg]] [[Grafika:Karinmaxi2.jpg]]
 +
Do interfejsu oprócz instrukcji dodawana była dyskietka z [[MyDOS|MyDOSem]], który był w dość obszerny sposób w niej opisany. Do interfejsu oprócz instrukcji dodawana była dyskietka z [[MyDOS|MyDOSem]], który był w dość obszerny sposób w niej opisany.
[[Kategoria:Peryferia 8-bit]] [[Kategoria:Peryferia 8-bit]]

Wersja z dnia 09:52, 31 sty 2009

Interfejs pozwalający na podłączenie do Atari XE dowolnego napędu dyskietek od PC. Połączenie pomiędzy stacją a komputerem jest równoległe (nowe urządzenie), co pozwala na uzyskanie transferów powyżej 20 kB/s. Interfejs stworzony został w połowie lat 90 XX wieku przez firmę Karin (Mariusz Geisler).

Istnieją dwie wersje tego interfejsu: zewnętrzna (wymagane jest posiadanie złącza expansion, czyli tylko Atari 130XE/nowsze 65XE lub Atari 800XE) oraz wewnętrzna (interfejs wpina się w odpowiednie sygnały i nie jest wymagane powyższe złącze).

Co do napędów: stosuje się raczej napędy 5,25" i 3,5" o pojemności 360 do 720 kB (na 3,5" napędzie 720k można "wycisnąć" do 980 kilobajtów pojemności dyskietki formatując ją dwustronnie po 24 256-bajtowe sektory na ścieżkę). Inne pojemności stacji wymagają przetaktowania kontrolera i może się zdarzyć, że nie będą obsługiwać dyskietek atarowskich sformatowanych na nieprzerobionych stacjach.

Ciekawostką interfejsu jest obsługa pełnej pojemności boot-sektora (można zapisać 256 bajtów zamiast 128 jak w standardowych stacjach).

Technikalia

  • Zastosowany zegar: 8 MHz
  • Zastosowany kontroler: WD 1772

Sterowanie dodatkowe

Standardowo interfejs pozwala na ustawienie stacji jako D1 lub D2 za pomocą zworki oraz na podłączenie dwu napędów na raz. Sztuczki:

  • uruchomienie z wciśniętym klawiszem "SELECT" - zamienia stację z D1 na D2 bez ruszania zworek (przydatne w przypadku bootowania z innego napędu)
  • przytrzymanie klawisza "Shift" podczas transmisji danych - chwilowe wstrzymanie transmisji i podejrzenie zawartości ekranu.


Informacje użytkowe

Tak wygladała część kompletu sprzedawana przez producenta firme Karin. Dodatkowo, do kompletu dodawany był napęd dyskietek 5.25 lub 3.5 cala (zwykły napęd od PC).

grafika:Karinmaxi1.jpg Grafika:Karinmaxi2.jpg

Do interfejsu oprócz instrukcji dodawana była dyskietka z MyDOSem, który był w dość obszerny sposób w niej opisany.

Personal tools