Giełda na Grzybowskiej

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:44, 3 lis 2008
Jan (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
KMK (Dyskusja | wkład)

Linia 1: Linia 1:
Nazwana tak od nazwy ulicy w Warszawie, przy której się znajdowała, znana też jakiś czas jako "Giełda Bajtka". Rozpoczęła działalność w kwietniu 1985 r, prowadzona przez grupę przyjaciół pomysłodawcy, Jana Popończyka oraz jego ojca i brata, jako odpowiedź na pierwszą w Polsce komputerową "giełdę w Stodole". Początkowo dla formalnej przykrywki (niezbędnej za komuny) wykorzystywano logo osiedlowego klubu "Pod Kamykiem", natomiast w ramach obrony przed przejęciem giełdy przez władze zwierzchnie klubu, organizatorzy uciekli się do wybiegu zmieniając status Giełdy na ajencję Spółdzielni "UNICUM" i proponując redakcji "Bajtka", dodatku do "Sztandaru Młodych", barter - objęcie Giełdy patronatem medialnym w zamian za stałe stoisko i święty spokój. Podziałało aż do roku 1992, kiedy już nie udało się obronić przed administracyjnym przejęciem Giełdy przez "znajomych króliczka" poprzez formalną jej likwidację na skutek nieprzedłużenia umowy dzierżawy powierzchni w szkole i okolicy, w czym maczały palce ówczesne władze oświatowe dzielnicy Wola. Dwa czy trzy tygodnie giełda jako miejsce spotkań i wymiany funkcjonowała "na dziko", później umowę dzierżawy podpisano z kimś innym i w nieco zmienionym kształcie funkcjonowała aż do końca. Nazwana tak od nazwy ulicy w Warszawie, przy której się znajdowała, znana też jakiś czas jako "Giełda Bajtka". Rozpoczęła działalność w kwietniu 1985 r, prowadzona przez grupę przyjaciół pomysłodawcy, Jana Popończyka oraz jego ojca i brata, jako odpowiedź na pierwszą w Polsce komputerową "giełdę w Stodole". Początkowo dla formalnej przykrywki (niezbędnej za komuny) wykorzystywano logo osiedlowego klubu "Pod Kamykiem", natomiast w ramach obrony przed przejęciem giełdy przez władze zwierzchnie klubu, organizatorzy uciekli się do wybiegu zmieniając status Giełdy na ajencję Spółdzielni "UNICUM" i proponując redakcji "Bajtka", dodatku do "Sztandaru Młodych", barter - objęcie Giełdy patronatem medialnym w zamian za stałe stoisko i święty spokój. Podziałało aż do roku 1992, kiedy już nie udało się obronić przed administracyjnym przejęciem Giełdy przez "znajomych króliczka" poprzez formalną jej likwidację na skutek nieprzedłużenia umowy dzierżawy powierzchni w szkole i okolicy, w czym maczały palce ówczesne władze oświatowe dzielnicy Wola. Dwa czy trzy tygodnie giełda jako miejsce spotkań i wymiany funkcjonowała "na dziko", później umowę dzierżawy podpisano z kimś innym i w nieco zmienionym kształcie funkcjonowała aż do końca.
-Od początku istnienia Giełdy można było na niej kupić sprzęt (czasem się trafiał nawet objęty embargiem COCOM) lub, legalne w tamtych czasach, pirackie oprogramowanie. Złote lata przeżywała w II połowie lat 80. XX w (skończyła zaś żywot w około połowy lat 90. XX w., wraz z wejściem ustawy antypirackiej). Bylo to legendarne miejsce, skąd wywodzili się niektórzy ludzie atarowskiej (i nie tylko) demosceny, np. [[Seban]]. Tutaj dochodziło do spotkań ludzi z [[Shadows]] i późniejszego [[Slight]], tu także siedział [[The Marauder]] i [[Stec]]u, czasem pojawiał się [[Sikor]]. Giełda ta odgrywała ważną rolę w wymianie software'u - w tym miejscu mieściła się, jak można określić, ''centrala'' ogólnopolska i stąd, w większości, szedł [[stuff]] w głąb kraju - na inne giełdy i podobne miejsca (w Gdańsku, Katowicach, Szczecinie).+Od początku istnienia Giełdy można było na niej kupić sprzęt (czasem się trafiał nawet objęty embargiem COCOM) lub, legalne w tamtych czasach, oprogramowanie kopiowane bez zgody autorów. Złote lata przeżywała w II połowie lat 80. XX w (skończyła zaś żywot w połowie lat 90. XX w., wraz z wejściem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tzw. antypirackiej). Bylo to legendarne miejsce, skąd wywodzili się niektórzy ludzie atarowskiej (i nie tylko) demosceny, np. [[Seban]]. Tutaj dochodziło do spotkań ludzi z [[Shadows]] i późniejszego [[Slight]], tu także siedział [[The Marauder]] i [[Stec]]u, czasem pojawiał się [[Sikor]]. Giełda ta odgrywała ważną rolę w wymianie software'u - w tym miejscu mieściła się, jak można określić, ''centrala'' ogólnopolska i stąd, w większości, szedł [[stuff]] w głąb kraju - na inne giełdy i podobne miejsca (w Gdańsku, Katowicach, Szczecinie).
Główną zasługą Giełdy, oprócz oczywistej popularyzacji informatyki wśród młodzieży, było zwrócenie uwagi "młodych gniewnych" aparatu komunistycznej władzy na korzyści wynikające z wolnego rynku oraz zainteresowanie ścieżką szybkiego wzbogacania się. Temat zarabiania przestał być tabu, natomiast w swojej kategorii Giełda była przez długi czas jedyną oazą wolności gospodarczej w PRL. Obecnie na miejscu giełdy znajduje się hotel Westin należący do amerykańskiej sieci Starwood. Główną zasługą Giełdy, oprócz oczywistej popularyzacji informatyki wśród młodzieży, było zwrócenie uwagi "młodych gniewnych" aparatu komunistycznej władzy na korzyści wynikające z wolnego rynku oraz zainteresowanie ścieżką szybkiego wzbogacania się. Temat zarabiania przestał być tabu, natomiast w swojej kategorii Giełda była przez długi czas jedyną oazą wolności gospodarczej w PRL. Obecnie na miejscu giełdy znajduje się hotel Westin należący do amerykańskiej sieci Starwood.
-----+== Zobacz też ==
-Zewnętrzny link:+
*[http://gry.wp.pl/core.html?filtr=0,0&x=rozmaitosc,10 dzieje giełdy w zarysie]. *[http://gry.wp.pl/core.html?filtr=0,0&x=rozmaitosc,10 dzieje giełdy w zarysie].
- +*[http://web.archive.org/web/20050511063222/http://gry.wp.pl/core.html?filtr=0,0&x=rozmaitosc,10 dzieje giełdy w zarysie (działający link w internet archive)]
[[Kategoria:Glosariusz]] [[Kategoria:Glosariusz]]
-{{stub}} 

Aktualna wersja

Nazwana tak od nazwy ulicy w Warszawie, przy której się znajdowała, znana też jakiś czas jako "Giełda Bajtka". Rozpoczęła działalność w kwietniu 1985 r, prowadzona przez grupę przyjaciół pomysłodawcy, Jana Popończyka oraz jego ojca i brata, jako odpowiedź na pierwszą w Polsce komputerową "giełdę w Stodole". Początkowo dla formalnej przykrywki (niezbędnej za komuny) wykorzystywano logo osiedlowego klubu "Pod Kamykiem", natomiast w ramach obrony przed przejęciem giełdy przez władze zwierzchnie klubu, organizatorzy uciekli się do wybiegu zmieniając status Giełdy na ajencję Spółdzielni "UNICUM" i proponując redakcji "Bajtka", dodatku do "Sztandaru Młodych", barter - objęcie Giełdy patronatem medialnym w zamian za stałe stoisko i święty spokój. Podziałało aż do roku 1992, kiedy już nie udało się obronić przed administracyjnym przejęciem Giełdy przez "znajomych króliczka" poprzez formalną jej likwidację na skutek nieprzedłużenia umowy dzierżawy powierzchni w szkole i okolicy, w czym maczały palce ówczesne władze oświatowe dzielnicy Wola. Dwa czy trzy tygodnie giełda jako miejsce spotkań i wymiany funkcjonowała "na dziko", później umowę dzierżawy podpisano z kimś innym i w nieco zmienionym kształcie funkcjonowała aż do końca.

Od początku istnienia Giełdy można było na niej kupić sprzęt (czasem się trafiał nawet objęty embargiem COCOM) lub, legalne w tamtych czasach, oprogramowanie kopiowane bez zgody autorów. Złote lata przeżywała w II połowie lat 80. XX w (skończyła zaś żywot w połowie lat 90. XX w., wraz z wejściem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tzw. antypirackiej). Bylo to legendarne miejsce, skąd wywodzili się niektórzy ludzie atarowskiej (i nie tylko) demosceny, np. Seban. Tutaj dochodziło do spotkań ludzi z Shadows i późniejszego Slight, tu także siedział The Marauder i Stecu, czasem pojawiał się Sikor. Giełda ta odgrywała ważną rolę w wymianie software'u - w tym miejscu mieściła się, jak można określić, centrala ogólnopolska i stąd, w większości, szedł stuff w głąb kraju - na inne giełdy i podobne miejsca (w Gdańsku, Katowicach, Szczecinie).

Główną zasługą Giełdy, oprócz oczywistej popularyzacji informatyki wśród młodzieży, było zwrócenie uwagi "młodych gniewnych" aparatu komunistycznej władzy na korzyści wynikające z wolnego rynku oraz zainteresowanie ścieżką szybkiego wzbogacania się. Temat zarabiania przestał być tabu, natomiast w swojej kategorii Giełda była przez długi czas jedyną oazą wolności gospodarczej w PRL. Obecnie na miejscu giełdy znajduje się hotel Westin należący do amerykańskiej sieci Starwood.

Zobacz też

Personal tools