XEGS

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 22:37, 12 paź 2009
Tdc (Dyskusja | wkład)
(dr. red.)
← Previous diff
Wersja z dnia 23:35, 15 lut 2010
Krótki (Dyskusja | wkład)
(+zmiany w OS)
Next diff →
Linia 7: Linia 7:
* przeprojekowana płyta główna i kształt obudowy z * przeprojekowana płyta główna i kształt obudowy z
-* odłączaną klawiaturą+* odłączaną klawiaturą (obecność klawiatury można wykryć badając wartość rejestru [[Rejestry GTIA#TRIG2|TRIG2]])
-* wbudowana gra [[Missile Command]] - grę uruchamia się gdy uruchmomimy XEGS bez podłączonej klawiatury lub wciśniemy Select przy bootowaniu (gdy klawiatura jest podłączona)+* wbudowana gra [[Missile Command]] - grę uruchamia się gdy uruchmomimy XEGS bez podłączonej klawiatury lub wciśniemy Select przy [[BOOT|bootowaniu]] (gdy klawiatura jest podłączona)
* wyjścia audio i monitorowe są w postaci dwóch złącz chinch (a nie [[Gniazdo monitorowe|DIN5]] jak w 65XE) * wyjścia audio i monitorowe są w postaci dwóch złącz chinch (a nie [[Gniazdo monitorowe|DIN5]] jak w 65XE)
* brak złącza [[Gniazdo ECI|ECI]] * brak złącza [[Gniazdo ECI|ECI]]
Linia 14: Linia 14:
== Akcesoria == == Akcesoria ==
XE Game System był sprzedawany w zależności od wersji opakowania wraz z joystickiem, pistoletem [[XG-1]] oraz grami BugHunt i Flight Simulator II lub jako oddzielna (niezależna) konsola bez klawiatury i dodatków. XE Game System był sprzedawany w zależności od wersji opakowania wraz z joystickiem, pistoletem [[XG-1]] oraz grami BugHunt i Flight Simulator II lub jako oddzielna (niezależna) konsola bez klawiatury i dodatków.
 +[[Grafika:Xegs.jpg]]
 +== System operacyjny ==
 +W XEGS znajduje się [[XL OS]] w wersji BB 01.04 (Rev. 4). Jest to nieznacznie zmodyfikowana wersja BB 01.03 znana z późniejszych modeli [[65XE]] i [[130XE]]. W systemie dokonano następujących zmian:
-[[Grafika:Xegs.jpg]]+* Dodano obsługę klawisza Select i wbudowanej gry podczas uruchamiania komputera. Gdy klawiatura jest podłączona, domyślnie odczyt wstępny z włączonym BASIC-iem. Przytrzymanie Select podczas uruchamiania włącza Missile Command. Przy odłączonej klawiaturze działanie klawisza Select jest odwrotne - pozwala to wczytać bez klawiatury programy wymagająca BASIC-a.
 +* Przy bootowaniu z kasety (klawisz Start), dodano możliwość rozpoczęcia odczytu przez ponowne naciśnięcie Start (w poprzednich wersjach wymagane było użycie klawiatury).
[[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria:Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 23:35, 15 lut 2010

Grafika:Xegs2.jpg

Inaczej XE Game System, który został wprowadzony na rynek w 1987 roku. Jest to ostatni model Atari z linii 8bit. W zamierzeniach marketingowych miała być to konsola do gier.

Technikalia

Technicznie jest to nic innego jak Atari 65XE z tymi różnicami XEGS:

  • przeprojekowana płyta główna i kształt obudowy z
  • odłączaną klawiaturą (obecność klawiatury można wykryć badając wartość rejestru TRIG2)
  • wbudowana gra Missile Command - grę uruchamia się gdy uruchmomimy XEGS bez podłączonej klawiatury lub wciśniemy Select przy bootowaniu (gdy klawiatura jest podłączona)
  • wyjścia audio i monitorowe są w postaci dwóch złącz chinch (a nie DIN5 jak w 65XE)
  • brak złącza ECI

Akcesoria

XE Game System był sprzedawany w zależności od wersji opakowania wraz z joystickiem, pistoletem XG-1 oraz grami BugHunt i Flight Simulator II lub jako oddzielna (niezależna) konsola bez klawiatury i dodatków. Grafika:Xegs.jpg

System operacyjny

W XEGS znajduje się XL OS w wersji BB 01.04 (Rev. 4). Jest to nieznacznie zmodyfikowana wersja BB 01.03 znana z późniejszych modeli 65XE i 130XE. W systemie dokonano następujących zmian:

  • Dodano obsługę klawisza Select i wbudowanej gry podczas uruchamiania komputera. Gdy klawiatura jest podłączona, domyślnie odczyt wstępny z włączonym BASIC-iem. Przytrzymanie Select podczas uruchamiania włącza Missile Command. Przy odłączonej klawiaturze działanie klawisza Select jest odwrotne - pozwala to wczytać bez klawiatury programy wymagająca BASIC-a.
  • Przy bootowaniu z kasety (klawisz Start), dodano możliwość rozpoczęcia odczytu przez ponowne naciśnięcie Start (w poprzednich wersjach wymagane było użycie klawiatury).
Personal tools