P.Z. Karen

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:35, 16 lis 2010
Tadeusz p (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 19:38, 16 lis 2010
Tadeusz p (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 5: Linia 5:
Pierwszym szefem PZ Karen był Bogdan Wiśniewski, zaś serwis Atari tworzyli w pierwszym momencie: Pierwszym szefem PZ Karen był Bogdan Wiśniewski, zaś serwis Atari tworzyli w pierwszym momencie:
-Zygmunt Boguszewski (szef serwisu), +- Zygmunt Boguszewski (szef serwisu),
-Stanisław Gmaj,+
-Tadeusz Pękacz (obecnie: [[http://24x36.pl]]),+- Stanisław Gmaj,
 + 
 +- Tadeusz Pękacz (obecnie: [[http://24x36.pl]]),
W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli: W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli:
-Piotr Marciniak (- nie żyje), 
-Andrzej Bąk (obecnie DELL),+- Piotr Marciniak (- nie żyje),
 + 
 +- Andrzej Bąk (obecnie DELL),
-Jurek Sobola (DeReAtari)+- Jurek Sobola (DeReAtari)
-Piotr Żemek+- Piotr Żemek
-Joanna Górska+- Joanna Górska
i inni (do uzupełnienia...) i inni (do uzupełnienia...)

Wersja z dnia 19:38, 16 lis 2010

Firma założona w Polsce jako część LDW, zajmująca się początkowo oprogramowaniem komputerów Atari dla firmy macierzystej (głównie seria ST, choć nie tylko). Stąd w wielu produkcjach sygnowanych przez LDW tyle polskich nazwisk.

W roku 1983 powstało Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen" jako firma-córka amerykańskiej firmy LDW. Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i serwis sprzętu Atari sprzedawanego w sieci PEW Pewex. W dziale produkcji oprogramowania PZ Karen (pod wodzą -> Tomasza Sielickiego), pod znakiem California Dreams firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe oraz arkusz kalkulacyjny 'LDW Power' dla komputerów Atari ST. Jednocześnie gdy LDW nawiązała współpracę z Atari Corporation, stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę - komputery Atari zaczęły być sprzedawane poprzez sieć sklepów PEW Rewex. W ramach tego kontraktu firma PZ Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno 8-mio jak i 16-bitowego) sprzedawanego w Polsce.

Pierwszym szefem PZ Karen był Bogdan Wiśniewski, zaś serwis Atari tworzyli w pierwszym momencie:

- Zygmunt Boguszewski (szef serwisu),

- Stanisław Gmaj,

- Tadeusz Pękacz (obecnie: [[1]]),

W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli:

- Piotr Marciniak (- nie żyje),

- Andrzej Bąk (obecnie DELL),

- Jurek Sobola (DeReAtari)

- Piotr Żemek

- Joanna Górska

i inni (do uzupełnienia...)

W sumie, poprzez PZ KAREN, na polski rynek trafiło ponad 160 tys szt. sprzętu Atari (nie mam dokładniejszych danych, niestety - TP).

Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz oryginalnych stacji dysków, joysticków i innych konstrukcji.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu (ok 1986 roku), LDW zajęła się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

Do początku lat dziewięćdziesiątych, firma była jednym z prekursorów technologii komputerowych i komputerów osobistych na polskim rynku - z jej szeregów wyszło wiele osób znacząco obecnych do dnia dzisiejszego w polskiej branży IT, np.:

- Bogdan Wiśniewski

- Sławomir Dudziński

- Tomasz Sielicki

- Michał Jaworski



Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools