Robbo

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 21:56, 18 lut 2011
Krótki (Dyskusja | wkład)
(robbo dla małego Atari ma 56 plansz nie 64)
← Previous diff
Wersja z dnia 17:03, 20 lut 2011
KMK (Dyskusja | wkład)
(literka)
Next diff →
Linia 5: Linia 5:
Wzorowana na [[Boulder Dash]] oraz nieco na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Sokoban Sokobanie], ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez [[Janusz Pelc|Janusza Pelca]], podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w 1989 roku (nr seryjny AC/AD 00189). Wzorowana na [[Boulder Dash]] oraz nieco na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Sokoban Sokobanie], ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez [[Janusz Pelc|Janusza Pelca]], podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w 1989 roku (nr seryjny AC/AD 00189).
-Oprócz pełnej wersji (56 plansze), powstała też wersja demonstracyjna (4 plansze) - transmitowano ją m.in. w audycjach [[Radiokomputer]]. L.K. Avalon wydało też edytor plansz [[Robbo Konstruktor]], pozwalający tworzyć samodzielne gry.+Oprócz pełnej wersji (56 plansz), powstała też wersja demonstracyjna (4 plansze) - transmitowano ją m.in. w audycjach [[Radiokomputer]]. L.K. Avalon wydało też edytor plansz [[Robbo Konstruktor]], pozwalający tworzyć samodzielne gry.
Jedna z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz). Jedna z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).

Wersja z dnia 17:03, 20 lut 2011

Grafika:Robbo.png

Jedna z ważniejszych gier na ośmiobitowe Atari. Jest to pierwsza polska gra na "światowym" poziomie wykonania, która umożliwiła jej wydawcy, L.K. Avalon, rynkowy start.

Spis treści

Wersja "klasyczna" dla XL/XE

Wzorowana na Boulder Dash oraz nieco na Sokobanie, ale względem nich mocno rozbudowana. Została napisana przez Janusza Pelca, podobno w trzy miesiące w trakcie przygotowań do matury. Wydana przez L.K. Avalon w 1989 roku (nr seryjny AC/AD 00189).

Oprócz pełnej wersji (56 plansz), powstała też wersja demonstracyjna (4 plansze) - transmitowano ją m.in. w audycjach Radiokomputer. L.K. Avalon wydało też edytor plansz Robbo Konstruktor, pozwalający tworzyć samodzielne gry.

Jedna z częściej przerabianych gier krążących po Polsce w latach dziewięćdziesiątych (zmiany dotyczyły głównie kształtu poszczególnych plansz).

Avalon wydał dwie wersje gry. Z punktu widzenia gracza obie są identyczne - jedyne różnice to:

  • kasetowe wydanie wersji 1 pokazywało licznik rekordów podczas wczytywania i mieściło się na dwóch stronach kasety; wersja 2 już nie miała licznika, za to "w zamian" zyskała zabezpieczenie przed kopiowaniem;
  • tylko w wersji 2 działa cheat ze zbieraniem śrubki (p. niżej).

Technikalia

Ze względów technicznych program zwraca uwagę podłożeniem duszków pod pole gry (sprite underlay), celem dodania szóstego koloru w trybie ANTIC $04, który pozwala uzyskać tylko 5 kolorów.

Cheaty

  • Wpisanie na ekranie tytułowym hasła JANUSZ PELC zwiększa ilość żyć do 80.
  • W czasie gry, zebranie śrubki gdy naciśnięte są klawisze Start, Select i Option, natychmiastowo przenosi do następnego etapu (działa tylko w wersji 2).

Grafika:Robbo_vbxe.png

Wersja dla VBXE

W roku 2010 Candle wypuścił wersję Robbo dla VBXE. Jest to klasyczne Robbo, lecz grafikę wzięto z GNU Robbo, a gra działa w 256 kolorach. Jak to wygląda, patrz obrazek obok.

Wersja Atari ST

Gra została wydana przez firmę Larix z Pabianic w roku 1994. Grafika gry wzorowana na oryginale z wykorzystaniem większej ilości kolorów i rozdzielczości ST. Zawiera plansze identyczne jak w Robbo I/II i dodatkowe kilkanaście większych. Gra wykrywa sprzęt na jakim się uruchamia. Działa również na Falconie.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools