Kategoria:Gry dla Atari 8-bit

From Atariki

Jump to: navigation, search

Pierwsze gry na małe Atari pojawiły się w momencie rynkowego debiutu komputera Atari 800 (komputer Atari był początkowo projektowany jako konsola do gier, następca Atari 2600). Pierwszą grą był prawdopodobnie Basketball firmy Atari (świadczy o tym jej numer seryjny).

Załamanie rynku gier w Ameryce w 1984 roku spowodowało zmniejszenie liczby tytułów wydawanych na tamtym obszarze. W tym samym czasie nastąpił wzrost popularności Atarynki w Europie Zachodniej (Wielka Brytania, Niemcy), dzięki czemu niedobór amerykańskich tytułów nie był zauważalny. Tym bardziej, że z racji długiego już pobytu małego Atari na rynku, programiści lepiej poznali możliwości komputera, co owocowało lepszą jakością gier.

W tym czasie odnotowuje się także początek popularności Atari w Polsce.

Na przełomie lat 80. i 90. produkcja gier w USA zanikła, niewiele później także Europa Zachodnia praktycznie zakończyła wspieranie ośmiobitowych Atari. Jednak w tym czasie komputery te przeżywały szczyt popularności w Europie Wschodniej, co owocowało wieloma wysokiej jakości grami, głównie polskimi.

Stan ten trwał mniej więcej do połowy lat 90-tych, kiedy to i w Polsce ten wiekowy przecież komputer przestał wystarczać użytkownikom. Od tej pory komercyjne gry pojawiały się sporadycznie.

Gry na Atari tworzone są do dziś, choć bardzo rzadko i niekomercyjnie. Często wykorzystują one techniki, o których dawniej nie śniło się programistom. Pisaniem ich zajmują się głównie scenowcy, dla których jest to forma hobby.

Niestety niektóre z gier obarczone są (bądź były) "wrodzonymi wadami", które uniemożliwiają ich przejście. Więcej o tym tutaj.


Artykuły w kategorii "Gry dla Atari 8-bit"

There are 153 articles in this category.

5

A

B

C

D

E

F

G

H

H cont.

I

J

K

L

M

N

O

P

P cont.

Q

R

S

T

U

V

W

Y

Z

Personal tools