ACSI

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 22:36, 6 sty 2010
CK (Dyskusja | wkład)
(Peryferia DIY - UltraSatan)
← Previous diff
Wersja z dnia 10:53, 5 maj 2012
CK (Dyskusja | wkład)
(Atari ST(E) DMA top speed)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
Atari Computer Systems Interface lub inaczej '''DMA Port'''. Zewnętrzne złącze stosowane od początku roku 1985 w komputerach serii [[ST]] i jego następcach. W [[Mega ST]] oraz w [[Mega STE]] i [[Stacy]] również w postaci złącza wewnętrznego. [[ST BOOK]] wyposażony jest w połączone złącze ACSI/FDD. Również Atari [[TT030|TT]] ma złącze ACSI. Atari Computer Systems Interface lub inaczej '''DMA Port'''. Zewnętrzne złącze stosowane od początku roku 1985 w komputerach serii [[ST]] i jego następcach. W [[Mega ST]] oraz w [[Mega STE]] i [[Stacy]] również w postaci złącza wewnętrznego. [[ST BOOK]] wyposażony jest w połączone złącze ACSI/FDD. Również Atari [[TT030|TT]] ma złącze ACSI.
-Równoległa magistrala przeznaczona do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Stworzona na wzór SASI (przodek SCSI), w odróżnieniu od której inicjatorem może być tylko komputer. Transfer danych odbywa się w trybie DMA lub PIO z prędkością 1,25 MB/s.+Równoległa magistrala przeznaczona do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Stworzona na wzór SASI (przodek SCSI), w odróżnieniu od której inicjatorem może być tylko komputer. Transfer danych odbywa się w trybie DMA lub PIO z prędkością 2 MB/s.
W początkowym okresie sterowniki obsługiwały jedynie 6-bajtowe komendy SASI (SCSI level 1), dzięki czemu rozpoznawał on na raz do 8 urządzeń, a pojemność dysku ograniczona była do 1 GB. Późniejsze sterowniki (HD Driver, ICD) obsługują pozostałe poziomy komend SCSI (10-bajtowe - SCSI level 2), do 16 urządzeń oraz większe dyski. W początkowym okresie sterowniki obsługiwały jedynie 6-bajtowe komendy SASI (SCSI level 1), dzięki czemu rozpoznawał on na raz do 8 urządzeń, a pojemność dysku ograniczona była do 1 GB. Późniejsze sterowniki (HD Driver, ICD) obsługują pozostałe poziomy komend SCSI (10-bajtowe - SCSI level 2), do 16 urządzeń oraz większe dyski.
Linia 21: Linia 21:
* [http://dev-docs.atariforge.org/files/ACSI_DMA_Guide_6-28-1991.pdf Oficjalny ACSI DMA Guide] (format PDF) * [http://dev-docs.atariforge.org/files/ACSI_DMA_Guide_6-28-1991.pdf Oficjalny ACSI DMA Guide] (format PDF)
[[Kategoria:Atari ST]] [[Kategoria:Atari ST]]
 +* [http://forum.8bitchip.info/hardware-16/atari-st%28e%29-dma-top-speed-new-cheap-cf-adapter-project/ Atari ST(E) DMA top speed]

Wersja z dnia 10:53, 5 maj 2012

Atari Computer Systems Interface lub inaczej DMA Port. Zewnętrzne złącze stosowane od początku roku 1985 w komputerach serii ST i jego następcach. W Mega ST oraz w Mega STE i Stacy również w postaci złącza wewnętrznego. ST BOOK wyposażony jest w połączone złącze ACSI/FDD. Również Atari TT ma złącze ACSI.

Równoległa magistrala przeznaczona do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Stworzona na wzór SASI (przodek SCSI), w odróżnieniu od której inicjatorem może być tylko komputer. Transfer danych odbywa się w trybie DMA lub PIO z prędkością 2 MB/s.

W początkowym okresie sterowniki obsługiwały jedynie 6-bajtowe komendy SASI (SCSI level 1), dzięki czemu rozpoznawał on na raz do 8 urządzeń, a pojemność dysku ograniczona była do 1 GB. Późniejsze sterowniki (HD Driver, ICD) obsługują pozostałe poziomy komend SCSI (10-bajtowe - SCSI level 2), do 16 urządzeń oraz większe dyski.

Peryferia

Peryferia DIY

Powiązane

Personal tools