The Last Word

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 12:01, 5 kwi 2010
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Trub (Dyskusja | wkład)
(Aktualizacja względem nowych wersji)
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|tlw.png}} {{grafr|tlw.png}}
-Bardzo rozbudowany procesor tekstu dla [[Atari 8-bit]], jaki (niespodziewanie) ukazał się w roku 2009. Autor, Jonathan Halliday, rozpoczął pracę nad nim w 1999 roku, rok później powstała wersja 2.1, po czym nastąpiła ośmioletnia przerwa w programowaniu. W latach 2008-2010, po powrocie autora do ośmiobitowego Atari, pojawiły się wersje 3.0-3.11 oraz wersja beta dla [[VBXE]] (oznaczona jako 4.0).+Bardzo rozbudowany procesor tekstu dla [[Atari 8-bit]], jaki (niespodziewanie) ukazał się w roku 2009. Autor, [[flashjazzcat|Jonathan Halliday]], rozpoczął pracę nad nim w 1999 roku, rok później powstała wersja 2.1, po czym nastąpiła ośmioletnia przerwa w programowaniu. W latach 2008-2011, po powrocie autora do ośmiobitowego Atari, pojawiły się wersje 3.0-3.21b. Najnowszą udostępnioną wersją jest 3.3 (ostatnia aktualizacja w 2013), która pozwala wykorzystać 80 kolumnowy tryb [[VBXE]]. Wcześniej (2010) pojawiła się jeszcze wersja próbna oznaczona jako 4.0 VBXE Edition Beta 1.
== Cechy programu == == Cechy programu ==
Linia 7: Linia 7:
* tekst może mieć do 240 kolumn szerokości * tekst może mieć do 240 kolumn szerokości
-* można otworzyć do edycji do 5 plików na raz (na [[130XE]])+* można otworzyć do edycji do 10 plików na raz (w zależności od ilości banków pamięci rozszerzonej)
* wbudowany jest interpreter języka służącego do definiowania makropoleceń * wbudowany jest interpreter języka służącego do definiowania makropoleceń
* funkcje programu można wywoływać skrótami klawiaturowymi lub za pośrednictwem ikonek * funkcje programu można wywoływać skrótami klawiaturowymi lub za pośrednictwem ikonek
Linia 16: Linia 16:
* program pracuje na 40- lub 80-kolumnowym ekranie (w [[Graphics 0]] lub [[Graphics 8]]) * program pracuje na 40- lub 80-kolumnowym ekranie (w [[Graphics 0]] lub [[Graphics 8]])
-Jedyną wadą programu jest stosunkowo nieduży bufor na tekst (ok. 20k, dla porównania w The First XLEnt Word Processor jest to około 30k).+Wadą programu jest stosunkowo nieduży bufor na tekst (ok. 18k, dla porównania w The First XLEnt Word Processor jest to około 30k). W przypadku większych plików, The Last Word umożliwia edytowanie wybranego segmentu mieszczącego się w buforze.
== Odnośniki zewnętrzne == == Odnośniki zewnętrzne ==
-* [http://www.atari8.co.uk/lastword/lastword.htm Strona domowa programu]+* [http://atari8.co.uk/the-last-word/ Strona domowa programu]
{{stub}} {{stub}}

Aktualna wersja

Grafika:tlw.png

Bardzo rozbudowany procesor tekstu dla Atari 8-bit, jaki (niespodziewanie) ukazał się w roku 2009. Autor, Jonathan Halliday, rozpoczął pracę nad nim w 1999 roku, rok później powstała wersja 2.1, po czym nastąpiła ośmioletnia przerwa w programowaniu. W latach 2008-2011, po powrocie autora do ośmiobitowego Atari, pojawiły się wersje 3.0-3.21b. Najnowszą udostępnioną wersją jest 3.3 (ostatnia aktualizacja w 2013), która pozwala wykorzystać 80 kolumnowy tryb VBXE. Wcześniej (2010) pojawiła się jeszcze wersja próbna oznaczona jako 4.0 VBXE Edition Beta 1.

Cechy programu

Ogólnie program przypomina nieco The First XLEnt Word Processor, na którym, jak się zdaje, był wzorowany. Ma jednak o wiele więcej funkcji. Oto ich skrócony przegląd:

  • tekst może mieć do 240 kolumn szerokości
  • można otworzyć do edycji do 10 plików na raz (w zależności od ilości banków pamięci rozszerzonej)
  • wbudowany jest interpreter języka służącego do definiowania makropoleceń
  • funkcje programu można wywoływać skrótami klawiaturowymi lub za pośrednictwem ikonek
  • możliwy jest 80-kolumnowy podgląd wydruku
  • istnieją funkcje wycinania/kopiowania/wstawiania bloków, wyszukiwania itp.
  • zaimplementowano zaawansowane funkcje formatujące, takie jak automatyczne wcięcia, automatyczny podział wyrazów, przypisy (!) itp.
  • program jest bardzo szybki, nawet przy operacjach na dużych plikach
  • program pracuje na 40- lub 80-kolumnowym ekranie (w Graphics 0 lub Graphics 8)

Wadą programu jest stosunkowo nieduży bufor na tekst (ok. 18k, dla porównania w The First XLEnt Word Processor jest to około 30k). W przypadku większych plików, The Last Word umożliwia edytowanie wybranego segmentu mieszczącego się w buforze.

Odnośniki zewnętrzne


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools