Top Drive 1050

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 15:45, 22 gru 2004
Krap (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Mowny (Dyskusja | wkład)

Linia 1: Linia 1:
Proste rozszerzenie do stacji [[1050]], umożliwiające odczyt i zapis dyskietek sformatowanych w gęstości [[DD]], a także kopiowanie dysków zabezpieczonych [[Bad Sector|Bad Sectorami]]. Proste rozszerzenie do stacji [[1050]], umożliwiające odczyt i zapis dyskietek sformatowanych w gęstości [[DD]], a także kopiowanie dysków zabezpieczonych [[Bad Sector|Bad Sectorami]].
-Opis wykonania modyfikacji oraz więcej informacji na temat rozszerzenie na stronie [[Jerzy Sobola|Jurka Soboli]]: [http://dereatari.republika.pl/serw.htm#top%20drive%201050 http://dereatari.republika.pl/]+Oryginalne rozszerzenie zostało opracowane w Niemczech przez Bernharda Engla jako "1050 Turbo" (kolejne wersje w latach 1985,86,88). Oprócz usprawnionej obsługi dyskietek, oryginalna wersja oferowała możliwość obsługi drukarki w standardzie Centronics. Na jego podstawie powstawały "klony", w tym także sprzedawana w Polsce wersja firmy [[P.Z. Karen]], których ROM różnił się od oryginalnego w zasadzie wyłącznie napisami.
 + 
 +Opis wykonania modyfikacji oraz więcej informacji na temat rozszerzenia można znaleźć na stronie [[Jerzy Sobola|Jurka Soboli]]: [http://jsobola.atari8.info/dereatari/serw.htm http://jsobola.atari8.info/dereatari/serw.htm]
 + 
 +== Protokół transmisji Top Drive / TOMS Turbo ==
 + 
 +Stacje z rozszerzeniem [[Top Drive 1050]], [[TOMS Turbo Drive]] oraz [[TOMS Multi Drive]] mogą pracować z prędkością 68,2 kbps. Dla zasygnalizowania stacji, że komputer żąda pracy w turbo, przy prędkości 68,2 kbps używany jest inny protokół transmisji będący zmodyfikowaną wersją standardowego. Protokół ten jest odmienny niż w wypadku stacji [[XF551|XF-551]].
 + 
 +Blok komendy (Command Frame) dla stacji, tak samo jak w standardzie, wysyłany jest z prędkością 19200 bps. Czwarty bajt tego bloku, niosący wartość bajtu DAUX2 bloku DCB, jest zwiększony o 128 (ORA #$80). Po wysłaniu komendy komputer - '''nie czekając na odpowiedź''' - przeprogramowuje układ [[POKEY]] na 68,2 kbps (wartość licznika - $06) założywszy w ciemno, że stacja ze swej strony również przełącza się na szybką transmisję. Odbiór ewentualnej negatywnej odpowiedzi oczywiście nie jest w takim układzie możliwy.
 + 
 +Dalsza wymiana danych wywołana przez tę jedną komendę odbywa się w przyspieszonej transmisji. Po wykonaniu komendy następuje powrót do prędkości standardowej.
 + 
 +Ogólnie schemat wymiany danych przy odczycie jest następujący:
 + 
 +* prędkość 19200 bps
 +* komputer --> komenda 4 B + CRC --> urządzenie
 +* przełączenie na 68,2 kbps
 +* komputer <-- potwierdzenie 'A' <-- urządzenie
 +* wykonanie
 +* komputer <-- potwierdzenie 'C' <-- urządzenie
 +* komputer <-- blok danych + CRC <-- urządzenie
 +* przełączenie na 19200 bps
 +* koniec.
 + 
 +Natomiast zapis wygląda tak:
 + 
 +* prędkość 19200 bps
 +* komputer --> komenda 4 B + CRC --> urządzenie
 +* przełączenie na 68,2 kbps
 +* komputer <-- potwierdzenie 'A' <-- urządzenie
 +* komputer --> blok danych + CRC --> urządzenie
 +* komputer <-- potwierdzenie 'A' <-- urządzenie
 +* wykonanie
 +* komputer <-- potwierdzenie 'C' <-- urządzenie
 +* przełączenie na 19200 bps
 +* koniec
 + 
 +Jest to zdecydowanie najpodlejsze turbo z czwórki głównych [[Systemy Turbo|systemów turbo]] do stacji dysków; Top Drive nie dość, że ma wszystkie wady protokołu [[XF551|XF-551]], to jeszcze dorzuca do nich jedną własną (którą jest wspomniana wyżej niemożność odrzucenia przez stację w cywilizowany sposób żądanego przez komputer trybu pracy), nie mając przy tym żadnych równoważących to zalet (jeden bajt więcej przesłany w szybkiej transmisji zwiększa prędkość wymiany danych o niecałe 8 promili).
 + 
 +== Zobacz też ==
 + 
 +* [[SIO]]
 + 
 +[[Kategoria:Peryferia 8-bit]]
 +[[Kategoria:Rozszerzenia]]

Aktualna wersja

Proste rozszerzenie do stacji 1050, umożliwiające odczyt i zapis dyskietek sformatowanych w gęstości DD, a także kopiowanie dysków zabezpieczonych Bad Sectorami.

Oryginalne rozszerzenie zostało opracowane w Niemczech przez Bernharda Engla jako "1050 Turbo" (kolejne wersje w latach 1985,86,88). Oprócz usprawnionej obsługi dyskietek, oryginalna wersja oferowała możliwość obsługi drukarki w standardzie Centronics. Na jego podstawie powstawały "klony", w tym także sprzedawana w Polsce wersja firmy P.Z. Karen, których ROM różnił się od oryginalnego w zasadzie wyłącznie napisami.

Opis wykonania modyfikacji oraz więcej informacji na temat rozszerzenia można znaleźć na stronie Jurka Soboli: http://jsobola.atari8.info/dereatari/serw.htm

Protokół transmisji Top Drive / TOMS Turbo

Stacje z rozszerzeniem Top Drive 1050, TOMS Turbo Drive oraz TOMS Multi Drive mogą pracować z prędkością 68,2 kbps. Dla zasygnalizowania stacji, że komputer żąda pracy w turbo, przy prędkości 68,2 kbps używany jest inny protokół transmisji będący zmodyfikowaną wersją standardowego. Protokół ten jest odmienny niż w wypadku stacji XF-551.

Blok komendy (Command Frame) dla stacji, tak samo jak w standardzie, wysyłany jest z prędkością 19200 bps. Czwarty bajt tego bloku, niosący wartość bajtu DAUX2 bloku DCB, jest zwiększony o 128 (ORA #$80). Po wysłaniu komendy komputer - nie czekając na odpowiedź - przeprogramowuje układ POKEY na 68,2 kbps (wartość licznika - $06) założywszy w ciemno, że stacja ze swej strony również przełącza się na szybką transmisję. Odbiór ewentualnej negatywnej odpowiedzi oczywiście nie jest w takim układzie możliwy.

Dalsza wymiana danych wywołana przez tę jedną komendę odbywa się w przyspieszonej transmisji. Po wykonaniu komendy następuje powrót do prędkości standardowej.

Ogólnie schemat wymiany danych przy odczycie jest następujący:

  • prędkość 19200 bps
  • komputer --> komenda 4 B + CRC --> urządzenie
  • przełączenie na 68,2 kbps
  • komputer <-- potwierdzenie 'A' <-- urządzenie
  • wykonanie
  • komputer <-- potwierdzenie 'C' <-- urządzenie
  • komputer <-- blok danych + CRC <-- urządzenie
  • przełączenie na 19200 bps
  • koniec.

Natomiast zapis wygląda tak:

  • prędkość 19200 bps
  • komputer --> komenda 4 B + CRC --> urządzenie
  • przełączenie na 68,2 kbps
  • komputer <-- potwierdzenie 'A' <-- urządzenie
  • komputer --> blok danych + CRC --> urządzenie
  • komputer <-- potwierdzenie 'A' <-- urządzenie
  • wykonanie
  • komputer <-- potwierdzenie 'C' <-- urządzenie
  • przełączenie na 19200 bps
  • koniec

Jest to zdecydowanie najpodlejsze turbo z czwórki głównych systemów turbo do stacji dysków; Top Drive nie dość, że ma wszystkie wady protokołu XF-551, to jeszcze dorzuca do nich jedną własną (którą jest wspomniana wyżej niemożność odrzucenia przez stację w cywilizowany sposób żądanego przez komputer trybu pracy), nie mając przy tym żadnych równoważących to zalet (jeden bajt więcej przesłany w szybkiej transmisji zwiększa prędkość wymiany danych o niecałe 8 promili).

Zobacz też

Personal tools