STAC

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 16:16, 23 sie 2023
Jhusak (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Seban (Dyskusja | wkład)
(-sdu +kat +wikizacja)
Linia 1: Linia 1:
-STAC to niestandardowy system taśmowy zaprojektowany w połowie lat 80-tych przez Jorge Cwik (ijor). Był bardzo popularny w Ameryce Południowej i zrodził mnóstwo klonów, głównie w Chile, gdzie Atari było bardzo silne. Należy zauważyć, że większość klonów po prostu wykorzystała główną koncepcję, a nie skopiowała rzeczywistą implementację.+STAC (czyli: Super Turbo Auto Corrector) to programowy system turbo dla standardowego magnetofonu (nie wymaga przeróbki magnetofonu). System został stworzony w połowie lat 80-tych przez Jorge Cwik (ijor). Był bardzo popularny w Ameryce Południowej (głównie w Chile) gdzie Atari było bardzo popularną maszyną. Na podstawie STAC powstało mnóstwo podobnych rozwiązań, które naśladowały zastosowane w STAC rozwiązania.
- + 
-STAC to skrót od Super Turbo Auto Corrector w języku hiszpańskim. Posiada programowe turbo. Szybko jednak się okazało, że niezawodność turbo zależy od wielu czynników zewnętrznych. Dlatego STAC implementuje inne dodatkowe funkcje, zwiększające niezawodność.+Na STAC składa się kilka zastosowanych rozwiązań, pierwszym z nich jest podniesienie prędkości transmisji do około 990bps (zamiast standardowych 600bps), dodatkowo STAC zapisuje pliki z użyciem kompresji [https://pl.wikipedia.org/wiki/RLE RLE] i dekompresuje dane w trakcie ładowania. Dodatkowo rozmiar standardowego rekordu (128 bajtów) został zmieniony na rekord od rozmiarze 200 bajtów. System implementuje również możliwość ponowienia odczytu rekordu jeżeli nastąpił błąd odczytu. Każdy z bloków zapisanych na taśmie ma swój unikalny numer, więc gdy wystąpi błąd podczas ładowania konkretnego rekordu danych, wystarczy cofnąć taśmę o kilka obrotów i ponowić odczyt. Przerwy między rekordami (IRG) zostały skrócone do minimum.
- + 
-Kluczową cechą STAC było odzyskiwanie danych po błędach. System taśmowy Atari jest na tyle powolny, że czekanie aż jakieś oprogramowanie skończy się ładować jest niemal nie do zniesienia. Ale gorsze od tego było bycie bardzo blisko zakończenia ładowania i nagle otrzymanie błędu ładowania. Trzeba było przewijać i zaczynać wszystko od początku. W tym momencie naprawdę chciałeś wyrzucić taśmę, nagrywarkę, a nawet komputer przez okno.+Loader lokował się w pamięci RAM pod systemem operacyjnym, zatem dowolny program który w jakikolwiek sposób wykorzystywał pamięć od OS-ROM (w trakcie ładowania) uszkadzał loader STAC co uniemożliwiało załadowanie takiego programu z użyciem tegoż systemu. Jednak w latach 80-tych mało programów wykorzystywało pamięć RAM dostępną od OS-ROM, więc zapewne nie stanowiło to dużego problemu. Sam autor wspomina że przygotowywał również specjalnie spreparowane wersje gier tak aby poprawnie współpracowały z jego systemem.
- + 
-Aby tego uniknąć, STAC implementuje proste odzyskiwanie błędów. Jeśli program ładujący wykryje błąd, użytkownik zostanie poproszony o przewinięcie taśmy do tyłu. Następnie program ładujący ponownie synchronizuje się z taśmą, mając nadzieję, że tym razem błąd się nie powtórzy, i kontynuuje ładowanie. Większość błędów to zazwyczaj błędy miękkie, a logika ponawiania próby działa bardzo dobrze.+Pewną wadą systemu było to że program kopiujący pliki z dyskietki na kasetę używał własnego "uproszczonego" systemu plików. Autor wspomina również o tym że kompresję RLE należało wykonać oddzielnym narzędziem którego na chwilę obecną nie odnalazł. Program kopiujący nie potrafił czytać plików binarnych Atari DOS, a jedynie przygotowane wcześniej pliki (skompresowane RLE) z określonymi adresami INIT/RUN.
- +
-STAC implementuje również prostą kompresję RLE o zerowym koszcie. Dane są dekompresowane w locie podczas ładowania.+
==Linki== ==Linki==
-Wątek na Atariage: [http://preview.tinyurl.com/ybrbt8qf]+[https://forums.atariage.com/topic/267364-stac-software-tape-turbo-with-error-recovery-sources/ STAC (Software Tape turbo with error recovery)] Wątek na Atari Age, w którym autor systemu udostępnia kod źródłowy oraz opisuje szczegóły techniczne związane z systemem.
 + 
 +[[Kategoria:Atari 8-bit]]
 +[[Kategoria:Magnetofonowe systemy turbo]]

Aktualna wersja

STAC (czyli: Super Turbo Auto Corrector) to programowy system turbo dla standardowego magnetofonu (nie wymaga przeróbki magnetofonu). System został stworzony w połowie lat 80-tych przez Jorge Cwik (ijor). Był bardzo popularny w Ameryce Południowej (głównie w Chile) gdzie Atari było bardzo popularną maszyną. Na podstawie STAC powstało mnóstwo podobnych rozwiązań, które naśladowały zastosowane w STAC rozwiązania.

Na STAC składa się kilka zastosowanych rozwiązań, pierwszym z nich jest podniesienie prędkości transmisji do około 990bps (zamiast standardowych 600bps), dodatkowo STAC zapisuje pliki z użyciem kompresji RLE i dekompresuje dane w trakcie ładowania. Dodatkowo rozmiar standardowego rekordu (128 bajtów) został zmieniony na rekord od rozmiarze 200 bajtów. System implementuje również możliwość ponowienia odczytu rekordu jeżeli nastąpił błąd odczytu. Każdy z bloków zapisanych na taśmie ma swój unikalny numer, więc gdy wystąpi błąd podczas ładowania konkretnego rekordu danych, wystarczy cofnąć taśmę o kilka obrotów i ponowić odczyt. Przerwy między rekordami (IRG) zostały skrócone do minimum.

Loader lokował się w pamięci RAM pod systemem operacyjnym, zatem dowolny program który w jakikolwiek sposób wykorzystywał pamięć od OS-ROM (w trakcie ładowania) uszkadzał loader STAC co uniemożliwiało załadowanie takiego programu z użyciem tegoż systemu. Jednak w latach 80-tych mało programów wykorzystywało pamięć RAM dostępną od OS-ROM, więc zapewne nie stanowiło to dużego problemu. Sam autor wspomina że przygotowywał również specjalnie spreparowane wersje gier tak aby poprawnie współpracowały z jego systemem.

Pewną wadą systemu było to że program kopiujący pliki z dyskietki na kasetę używał własnego "uproszczonego" systemu plików. Autor wspomina również o tym że kompresję RLE należało wykonać oddzielnym narzędziem którego na chwilę obecną nie odnalazł. Program kopiujący nie potrafił czytać plików binarnych Atari DOS, a jedynie przygotowane wcześniej pliki (skompresowane RLE) z określonymi adresami INIT/RUN.

Linki

STAC (Software Tape turbo with error recovery) Wątek na Atari Age, w którym autor systemu udostępnia kod źródłowy oraz opisuje szczegóły techniczne związane z systemem.

Personal tools