Zorro

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 11:57, 18 paź 2005
Krótki (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 12:38, 18 paź 2005
KMK (Dyskusja | wkład)
(przydałby się jeszcze z jeden snapszot)
Next diff →
Linia 10: Linia 10:
[[Kategoria:Gry zręcznościowe]] [[Kategoria:Gry zręcznościowe]]
[[Kategoria:Gry "znajdż i zanieś"]] [[Kategoria:Gry "znajdż i zanieś"]]
-[[Karegoria:Gry dla Atari 8-bit]]+[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 12:38, 18 paź 2005

Zorro to popularna gra labiryntowa z elementami zręcznościowymi oraz "znajdź i zanieś" wydana przez Datasoft w 1985 roku na (między innymi) małe Atari. Zadaniem gracza jest, wcielając się w rolę tytułowego bohatera, przedostać się do silnie strzeżonego fortu i uwolnić swą ukochaną z łap złego sierżanta Garcia.

Pod względem technicznym gra jest bardzo podobna do innych labiryntówek Datasoftu - The Goonies i Conan - prawdopodobnie wszystkie trzy korzystają z tego samego kodu. Rzuca się też w oczy brak wykorzystania duszków ani żadnych innych specyficznych dla Atari cech. Uproszczenie to wynika z faktu, że Zorro (tak jak pozostała dwójka) jest bezpośredną konwersją z Apple II (podobnie jak wersje na Commodore 64). Mimo tego gra ta jest powszechnie uważana wśród atarowców za interesującą.

Gra została wydana w USA w wersji dyskowej - komnaty doczytywały się w trakcie gry. Później US Gold wydał Zorro na rynku brytyjskim; do tego celu przygotował również wersję kasetową. Niestety, kasetówka jest względem oryginału dość poważnie okrojona - usunięto piątą część komnat oraz postać żołnierza uciekającego z porwaną señoritą do fortu. Efekt lenistwa autorów wykorzystali crackerzy - przygotowali oni plikową wersję dyskowej edycji, która wczytywała się w całości przed rozpoczęciem gry, zawierała wszystkie komnaty i działała prawidłowo także na magnetofonie. Ta wersja jest znana wśród posiadaczy magnetofonów jako Zorro II.

Logo tytułowe oraz motyw muzyczny w grze został zaczerpnięty z filmu Znak Zorro (który to film wykorzystuje muzykę z klasycznego pierwowzoru o tym samym tytule).

Personal tools