1450XLD

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:01, 7 lip 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 18:23, 7 wrz 2005
Miker (Dyskusja | wkład)
(też krypto)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
{{Szablon:imgfrext|http://www.atari-museum.de/atari/1450xld.jpg}} {{Szablon:imgfrext|http://www.atari-museum.de/atari/1450xld.jpg}}
-Rozbudowana wersja Atari [[1400XL]]. Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi. Posiada wbudowaną dwustronną stację dysków pracującą w podwójnej gęstości. Model pozostał w fazie prototypu (wyprodukowano kilkanaście pełnych jednostek i kilkadziesiąt płyt głównych). Co w takim razie miał dodatkowego w porównaniu do standardowego zestawu chipsetu Atari ([[Antic]], [[GTIA]], [[Pokey]] oraz [[PIA]])? Nowy chip nazywał się [[Freddie]] i pozwalał na to, na co użytkownicy czekali już od dawna. Freddie był chipem [[MMU]] (Memory Mangement Unit - Jednostka Zarządzania Pamięcią), który pozwalał na niezależny dostęp procesora oraz Antica do dodatkowych obszarów pamięci na ich własny użytek. Co to znaczyło dla użytkownika? Znaczyło to, że 1450XLD wraz z modułem [[Atari_1090|1090]] XL Expansion System zawierającym 1 lub więcej kości 64KB Ram pozwalało na dostęp procesora do dodatkowej pamięci dla programów (powyżej 64KB) oraz [[Antic]] mógł adresować więcej niż 8KB jeśli potrzebował tego do wyświetlenia grafiki!!!+Rozbudowana wersja Atari [[1400XL]], znana również pod kryptonimem [[Dynasty]]). Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi. Posiada wbudowaną dwustronną stację dysków pracującą w podwójnej gęstości. Model pozostał w fazie prototypu (wyprodukowano kilkanaście pełnych jednostek i kilkadziesiąt płyt głównych). Co w takim razie miał dodatkowego w porównaniu do standardowego zestawu chipsetu Atari ([[Antic]], [[GTIA]], [[Pokey]] oraz [[PIA]])? Nowy chip nazywał się [[Freddie]] i pozwalał na to, na co użytkownicy czekali już od dawna. Freddie był chipem [[MMU]] (Memory Mangement Unit - Jednostka Zarządzania Pamięcią), który pozwalał na niezależny dostęp procesora oraz Antica do dodatkowych obszarów pamięci na ich własny użytek. Co to znaczyło dla użytkownika? Znaczyło to, że 1450XLD wraz z modułem [[Atari_1090|1090]] XL Expansion System zawierającym 1 lub więcej kości 64KB Ram pozwalało na dostęp procesora do dodatkowej pamięci dla programów (powyżej 64KB) oraz [[Antic]] mógł adresować więcej niż 8KB jeśli potrzebował tego do wyświetlenia grafiki!!!
Następną nowością 1450XLD był wbudowany 300-bodowy modem, oraz syntezator mowy (!!!) pozwalający w prosty sposób stosując urządzenie V: wprowadzić do programów głos dodając nowy wymiar interaktywności przy użyciu komputera. Następną nowością 1450XLD był wbudowany 300-bodowy modem, oraz syntezator mowy (!!!) pozwalający w prosty sposób stosując urządzenie V: wprowadzić do programów głos dodając nowy wymiar interaktywności przy użyciu komputera.

Wersja z dnia 18:23, 7 wrz 2005

1450xld.jpg

Rozbudowana wersja Atari 1400XL, znana również pod kryptonimem Dynasty). Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi. Posiada wbudowaną dwustronną stację dysków pracującą w podwójnej gęstości. Model pozostał w fazie prototypu (wyprodukowano kilkanaście pełnych jednostek i kilkadziesiąt płyt głównych). Co w takim razie miał dodatkowego w porównaniu do standardowego zestawu chipsetu Atari (Antic, GTIA, Pokey oraz PIA)? Nowy chip nazywał się Freddie i pozwalał na to, na co użytkownicy czekali już od dawna. Freddie był chipem MMU (Memory Mangement Unit - Jednostka Zarządzania Pamięcią), który pozwalał na niezależny dostęp procesora oraz Antica do dodatkowych obszarów pamięci na ich własny użytek. Co to znaczyło dla użytkownika? Znaczyło to, że 1450XLD wraz z modułem 1090 XL Expansion System zawierającym 1 lub więcej kości 64KB Ram pozwalało na dostęp procesora do dodatkowej pamięci dla programów (powyżej 64KB) oraz Antic mógł adresować więcej niż 8KB jeśli potrzebował tego do wyświetlenia grafiki!!!

Następną nowością 1450XLD był wbudowany 300-bodowy modem, oraz syntezator mowy (!!!) pozwalający w prosty sposób stosując urządzenie V: wprowadzić do programów głos dodając nowy wymiar interaktywności przy użyciu komputera.

Ostatnią nowinką było zainstalowanie wew. obudowy równoległego kontrolera stacji dysków wraz z 360KB napędem (drugi napęd mógł zostać dołączony na życzenie). Równoległy interfejs był znacznie szybszy od standardowego SIO i pozwalał na transmisje nawet do 100KB/s.


Grafika:1450.jpg
Personal tools