ABBUC SONDERMAGAZIN 17 Intro

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:45, 29 wrz 2005
Seban (Dyskusja | wkład)
(literówki)
← Previous diff
Wersja z dnia 23:20, 4 paź 2005
Mikey (Dyskusja | wkład)
(kategoria)
Next diff →
Linia 15: Linia 15:
Tak jak w przypadku każdego [[plotter]]a użytkownik posiada możliwość ingerencji w rysowane figury poprzez zmianę kilku parametrów :) Tak jak w przypadku każdego [[plotter]]a użytkownik posiada możliwość ingerencji w rysowane figury poprzez zmianę kilku parametrów :)
 +
 +[[Kategoria: Intra XL/XE]]

Wersja z dnia 23:20, 4 paź 2005

Intro napisane przez Rzóga na "zamówienie" niemieckiego magazynu Abbuc Magazin. Intro zostało dołączone do specjalnego, siedemnastego wydania magazynu (ABBUC SonderMagazin #17). W intrze możemy obejrzeć tzw. dot plotter składający się 256 punktów. To wszystko udało się zmieścić Rzógowi w tzw. "jednej ramce".


Gdy to przełożymy na język ludzki oznacza to iż narysowanie wszystkiego trwa nie więcej niż 1/50 sek. A ponieważ ATARI (a dokładniej ANTIC+GTIA) w systemie PAL generuje 50 klatek obrazu (z angielskiego "frame") w ciągu sekundy, to jeżeli Koderowi uda się procedury zoptymalizować tak aby mieściły się w tym czasie, możemy powiedzieć o efekcie iż "mieści się w jednej ramce". W przypadku 8-bitowego ATARI Koderzy bardzo często podają prędkość swoich efektów w ramkach (czym więcej ramek zajmuje efekt tym wolniej się wykonuje).


W przypadku innych platform Koderzy zwykli określać prędkość swoich procedur w ramkach na sekundę. Czyli koder podaje ile jego procedura jest w stanie wygenerować takich "ramek" w ciągu sekundy (z angielskiego Frames Per Second, czyli FPS). Pojęcie FPS bardziej się przyjęło na "mocniejszych" sprzętowo platformach, np. PC.


W przypadku dot plottera Rzóga możemy powiedzieć iż ma on 50FPS, a co do celowości określania prędkości w taki sposób w przypadku ATARI można się spierać ;) Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.


Grafika:Rzog_abbuc17_intro_1.gif


Tak jak w przypadku każdego plottera użytkownik posiada możliwość ingerencji w rysowane figury poprzez zmianę kilku parametrów :)

Personal tools