1200XL

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 10:40, 27 gru 2004
Voy (Dyskusja | wkład)
(Poprawiony początek - to nie jest rozbudowana wersja 800XL! :))
← Previous diff
Wersja z dnia 01:47, 12 mar 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
http://www.atarimuseum.com/computers/8BITS/1200xl/1200xl-main.jpg http://www.atarimuseum.com/computers/8BITS/1200xl/1200xl-main.jpg
-Pierwszy model w linii XL (eXtended Line). Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi (dodatkowo F1, F2, F3 i F4). Nie posiada wbudowanego interpretera [[BASIC]]-a, możliwe było jednak skorzystanie z wersji kartridżowej tegoż. System operacyjny został powiększony do 16kB (w stosunku do modeli Atari 400 i Atari 800). Pozostałe dane jak w [[800XL]]. W Polsce praktycznie niespotykany z prostej przyczyny: nie istniała wersja 1200XL pracująca w systemie PAL. Atari 1200XL nie był jednak pozbawiony wad, jedną z nich było zrezygnowanie z łatwego rozszerzania komputera, łatwej rozbudowy pamięci oraz zewnętrznego bezpośredniego dostępu do pamięci. 1200XL wyposażony był w 64KB RAM-u jednak użytkownik miał do dyspozycji wciąż 31KB w przypadku korzystania z [[DOS]]`a oraz [[BASIC]]`a. Dodatkowa pamięć była używana dla wbudowanego programu diagnostycznego. Potem jednak wyszły "w praniu" dwie największe wady tego komputera, był on niekompatybilny ze znaczną ilością oprogramowania dostępnego na rynku, nawet z programami wyprodukowanymi przez Atari!!!. Równocześnie nowy port [[cartridge]]`y nie akceptował starych modułów!. Paradoksalnie wprowadzenie modelu 1200XL spowodowało znaczny wzrost sprzedaży modelu [[800|Atari 800]]. Użytkownicy bali się kupić nowego komputera, aby nie zostać "na lodzie" z nieoprogramowanym, niekompatybilnym i nie oferującym rozbudowy systemem.+Pierwszy model w linii XL (eXtended Line). Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi (dodatkowo F1, F2, F3 i F4). Nie posiada wbudowanego interpretera [[BASIC]]-a, możliwe było jednak skorzystanie z wersji kartridżowej tegoż. System operacyjny został powiększony do 16kB (w stosunku do modeli Atari 400 i Atari 800). Pozostałe dane jak w [[800XL]]. W Polsce praktycznie niespotykany z prostej przyczyny: nie istniała wersja 1200XL pracująca w systemie PAL.
 + 
 +Atari 1200XL nie był pozbawiony wad, jedną z nich było zrezygnowanie z łatwego rozszerzania komputera, łatwej rozbudowy pamięci oraz zewnętrznego bezpośredniego dostępu do pamięci. 1200XL wyposażony był w 64KB RAM-u, jednak użytkownik miał do dyspozycji wciąż 31KB w przypadku korzystania z [[DOS]]-a oraz [[BASIC]]-a. Dodatkowa pamięć była używana dla wbudowanego programu diagnostycznego. Potem jednak wyszły "w praniu" dwie największe wady tego komputera, był on niekompatybilny ze znaczną ilością oprogramowania dostępnego na rynku, nawet z programami wyprodukowanymi przez Atari (!). Równocześnie nowy port [[cartridge]]'y nie akceptował starych modułów! Paradoksalnie wprowadzenie modelu 1200XL spowodowało znaczny wzrost sprzedaży modelu [[800|Atari 800]]. Użytkownicy bali się kupić nowy komputer, aby nie zostać "na lodzie" z nieoprogramowanym, niekompatybilnym i nie oferującym rozbudowy systemem.

Wersja z dnia 01:47, 12 mar 2005

1200xl-main.jpg

Pierwszy model w linii XL (eXtended Line). Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi (dodatkowo F1, F2, F3 i F4). Nie posiada wbudowanego interpretera BASIC-a, możliwe było jednak skorzystanie z wersji kartridżowej tegoż. System operacyjny został powiększony do 16kB (w stosunku do modeli Atari 400 i Atari 800). Pozostałe dane jak w 800XL. W Polsce praktycznie niespotykany z prostej przyczyny: nie istniała wersja 1200XL pracująca w systemie PAL.

Atari 1200XL nie był pozbawiony wad, jedną z nich było zrezygnowanie z łatwego rozszerzania komputera, łatwej rozbudowy pamięci oraz zewnętrznego bezpośredniego dostępu do pamięci. 1200XL wyposażony był w 64KB RAM-u, jednak użytkownik miał do dyspozycji wciąż 31KB w przypadku korzystania z DOS-a oraz BASIC-a. Dodatkowa pamięć była używana dla wbudowanego programu diagnostycznego. Potem jednak wyszły "w praniu" dwie największe wady tego komputera, był on niekompatybilny ze znaczną ilością oprogramowania dostępnego na rynku, nawet z programami wyprodukowanymi przez Atari (!). Równocześnie nowy port cartridge'y nie akceptował starych modułów! Paradoksalnie wprowadzenie modelu 1200XL spowodowało znaczny wzrost sprzedaży modelu Atari 800. Użytkownicy bali się kupić nowy komputer, aby nie zostać "na lodzie" z nieoprogramowanym, niekompatybilnym i nie oferującym rozbudowy systemem.

Personal tools