Turbo ROM

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 20:24, 18 sty 2010
FUJI (Dyskusja | wkład)
(Zaczątek opisu Turbo ROM)
← Previous diff
Wersja z dnia 08:30, 19 sty 2010
FUJI (Dyskusja | wkład)
(Struktura nagrania - - odstępy między impulsami)
Next diff →
Linia 15: Linia 15:
* 0.15 ms dla bitów "1" * 0.15 ms dla bitów "1"
* 0.1 ms dla bitów "0" * 0.1 ms dla bitów "0"
 +
 +Odstępy pomiędzy impulsami zmieniają się dynamicznie w granicach od 0.1 ms do 0.2 ms i zależą od szerokości sąsiadujących impulsów. Gdy następuje seria impulsów "0", to odległości między nimi również spadają do szerokości tych impulsów. Podobnie w przypadku impulsów "1". Gdy sąsiadują ze sobą impulsy "0" i "1", to przerwa między nimi ma jakąś pośrednią szerokość.
Zaraz za stosunkowo krótkim sygnałem pilotującym (trwającym 0.57 s) jest jeden impuls "0", za którym znajdują się już dane. Bity w bajcie zapisywane są w kolejności od najmłodszego do najstarszego (jak przy zapisie standardowym). Zaraz za stosunkowo krótkim sygnałem pilotującym (trwającym 0.57 s) jest jeden impuls "0", za którym znajdują się już dane. Bity w bajcie zapisywane są w kolejności od najmłodszego do najstarszego (jak przy zapisie standardowym).
Linia 25: Linia 27:
"Blok nazwy", jeżeli występuje, składa się z 41 bajtów. "Blok nazwy", jeżeli występuje, składa się z 41 bajtów.
- +W nagraniu używającym loadera na kasecie obecność "bloku nazwy" jest symulowana przez loader.
{{stub}} {{stub}}
[[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria: Magnetofonowe Systemy Turbo]] [[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria: Magnetofonowe Systemy Turbo]]

Wersja z dnia 08:30, 19 sty 2010

System "Turbo ROM" został opracowany wspólnie przez krakowskie firmy PLUS i MAPASOFT (źródło: opty.org).

Do wczytywania nagrań w tym formacie potrzebny był specjalny cartridge z oprogramowaniem ładującym, ewentualnie właściwe nagranie poprzedzał loader nagrany na taśmie w formacie standardowym.

Przeznaczeniem tego systemu była przede wszystkim dystrybucja gier i programów do szybkiego wczytywania z magnetofonu.

Struktura nagrania

Opis wyłącznie na podstawie analizy sygnału z taśmy

Nośnikiem informacji, jak w przypadku innych szybkich systemów turbo, jest szerokość impulsu (modulacja PWM). Sądząc z kształtu fali sygnału, w tym przypadku najprawdopodobniej szerokość tę determinuje czas trwania stanu wysokiego (lub niskiego), a nie czas trwania cyklu następujących po sobie stanów wysokiego i niskiego (czy niskiego i wysokiego) jak np. w Turbo Blizzard.

Szerokości impulsów (rozumianych jak powyżej) najprawdopodobniej są zdeterminowane cyklami zegara procesora (lub innymi cyklami zegarowymi) i wynoszą:

  • 0.2 ms dla sygnału pilotującego
  • 0.15 ms dla bitów "1"
  • 0.1 ms dla bitów "0"

Odstępy pomiędzy impulsami zmieniają się dynamicznie w granicach od 0.1 ms do 0.2 ms i zależą od szerokości sąsiadujących impulsów. Gdy następuje seria impulsów "0", to odległości między nimi również spadają do szerokości tych impulsów. Podobnie w przypadku impulsów "1". Gdy sąsiadują ze sobą impulsy "0" i "1", to przerwa między nimi ma jakąś pośrednią szerokość.

Zaraz za stosunkowo krótkim sygnałem pilotującym (trwającym 0.57 s) jest jeden impuls "0", za którym znajdują się już dane. Bity w bajcie zapisywane są w kolejności od najmłodszego do najstarszego (jak przy zapisie standardowym).

Generalnie cały program zapisany jest w jednym długim bloku danych, co wydatnie podnosi prędkość wczytywania (brak przerw między blokami).

Spotykane są nagrania dwojakiego rodzaju:

  • bez "bloku nazwy" (gdy loader w formacie standardowym jest nagrany przed częścią turbo)
  • z "blokiem nazwy" (potrzebny cartridge z oprogramowaniem do odczytu)

"Blok nazwy", jeżeli występuje, składa się z 41 bajtów. W nagraniu używającym loadera na kasecie obecność "bloku nazwy" jest symulowana przez loader.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools