Bajtek

From Atariki

Revision as of 20:00, 4 paź 2005; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Bajtek to polski miesięcznik o tematyce komputerowej z lat 80. i 90. XX wieku, będący najpopularniejszym magazynem nakierowanym na przeciętnych użytkowników komputerów.

Pismo, będące najpierw dodatkiem do Sztandaru Młodych, później już jako samodzielne wydawnictwo, traktowało o wszelkich dostępnych w Polsce domowych komputerach (Amstrad/Schneider, Atari, Commodore, Spectrum, a nawet Meritum!); z czasem tematyką objęło także pecety. Charakterystyczną cechą była ciekawa budowa - pismo było podzielone na działy zwane klanami dotyczące danego rodzaju komputera (np. Klan Atari, za który odpowiadał długi czas Wojciech Zientara). Zawierało mnóstwo listingów, ale również nie brakło w nim opisów gier, programów użytkowych i sprzętu, recenzji, ciekawostek ze świata komputerów. Często na rozkładówce znajdowała się mapa do gry, nierzadko wraz z solucjami (przepisem na przejście gry "na szybko"). Na ostatniej stronie była umieszczona baza danych ludzi, pragnących wymienić doświadczenia i nierzadko również oprogramowanie (tak, tak - to jeszcze czasy gdy piractwo było legalne; patrz też Giełda Bajtka).

Spis treści

Historia

Pierwszy numer pisma pojawił się we wrześniu 1985 roku nakładem Krajowego Wydawnictwa Czasopism.

Grafika:Bajtek1.png

Do końca roku ukazały się 4 numery, drukowane na reglamentowanym wówczas papierze gazetowym, użyczonym przez Sztandar Młodych. Pismo od początku odniosło sukces. Numery z 1986 roku wydane były już na normalnym papierze; choć przez pierwsze półrocze 1986 Bajtek był dwumiesięcznikiem.

W maju tego roku Bajtek objął patronat nad powstałą miesiąc wcześniej Giełdą na Grzybowskiej, która od tego momentu przez kilka lat jest znana jako Giełda Bajtka.

Bajtek na początku był dodatkiem do Sztandaru Młodych (tak zadecydował ówczesny minister ds. młodzieży Aleksander Kwaśniewski który wcześniej był naczelnym Sztandaru). Zyskał samodzielność dopiero w 1989 roku. Od tej pory był wydawany przez Spółdzielnię "Bajtek" złożoną z jego redaktorów.

Pod koniec 1987 roku Spółdzielnia "Bajtek", powodowana ogromną (relatywnie) popularnością komputerów Atari w kraju, wydała pierwszy specjalny numer Bajtka - Tylko o Atari, który później przekształcił się w oddzielne pismo - Moje Atari. Później powstały też numery specjalne o Commodore i inne. W październiku 1990 "Bajtek" zaczął wydawać pismo w całości poświęcone grom komputerowym - Top Secret, natomiast w 1991 żywot swój rozpoczęło pismo Commodore & Amiga poświęcone wiadomo czemu ;).

Moje Atari zakończyło żywot w październiku 1991 roku. Spółdzielnia "Bajtek" jednak wróciła do wcześniejszego pomysłu, wydając w maju 1993 roku kolejny magazyn o Atarynkach, tym razem pod tytułem Atari Magazyn.

Bajtek był wydawany do 1996 roku.

Poniżej dwie okładki Bajtka - Tylko o Atari oraz okładka pierwszego numeru w kolorze:

Grafika:BAJTEK_nr_1.png

atari_1.jpg

atari_2.jpg

Ciekawostki

W 1986 roku pierwszy zespół redaktorów Bajtka opuścił pismo i założył konkurencyjny magazyn Komputer.

Zobacz też

Inne wydawnictwa Bajtka:

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools