XET CMC Finder

From Atariki

Revision as of 11:04, 6 gru 2006; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:xcmcf.gif

Pakiet programików, autorstwa Rzóga, pisanych pod system QMEG OS, służących do "wyciągania" (rippowania) z programów, gier, dem, itp. muzyczek skomponowanych w Chaos Music Composerze.

Składa się on z następujących programów:

  • XET CMC Finder - właściwy program
  • CMC Replay Finder - wyszukiwacz playera
  • CMC Head Maker - "dodawacz" nagłówka
  • XET CMC Finder Converter - konweter sektory->pliki (szczegóły niżej)

Często wystarczy użyć pierwszego programika, aby wyciągnąć muzyczkę. Jednak niektórzy ambitni potrafili uprzykrzyć życie domorosłym ripperom, obcinając nagłówek ("cmc data file"), co na starcie eliminowało wszelkie prostsze programiki tego typu. Drugi program z pakietu (CMC Replay Finder) pozwala ominąć to uniedogodnienie. Poszukuje on bowiem playera i na podstawie uzyskanych danych podaje adres początku muzyczki. Teraz wystarczy tylko uruchomić CMC Head Makera (doda on nagłówek w odpowiednim miejscu - objawi się to tylko krótkim dźwiękiem) i ponownie XET CMC Findera. Muzyczka (w 90%) jest już nasza.

Grafika:cmcrf.gif

Po wyszukaniu muzyczki program pyta się czy chcemy ją zapisać. W tym celu podajemy cyfrę od 0 do 9 i programik zapisuje ją sektorowo na dyskietkę z XET CMC Finderem. Jeżeli w pamięci jest więcej plików CMC to należy przeszukiwanie powtórzyć parę razy, ponieważ zdarza się że program coś niechcący "przeskoczy" (zwłaszcza kiedy znajdują się one blisko siebie).

Kiedy zapiszemy wszystkie interesujące nas muzyczki, wczytujemy jakiegoś DOSa i z dyskietki z XET-em ładujemy programik CFC.COM (XET CMC Finder Converter). Za pomocą tego programika "zamieniamy" wyciągnięte muzyczki zapisane sektorowo na format plikowy. W tym celu wybieramy cyfry 0-9 (odpowiadają one rzecz jasna tym samym miejscom na dyskietce jak w przypadku XET CMC Findera), po czym podajemy nazwę pliku do zapisu (np. D:SONGX.CMC - konieczne jest podanie urządzenia) i muzyczka się nam zapisuje. Możemy wykorzystać pozostałą część przestrzeni dykowej XET CMC Findera albo zgrać plik na inną dyskietkę.

Jako, że muzyczki mogą znajdować się w różnych miejscach pamięci, każdy z programików (oprócz konwertera) jest zapisany w dwóch wersjach - ładowane od adresu $0600 oraz $9000.

Poniżej krótka instrukcja obsługi dyskietki z XET CMC Finderem.

Po wczytaniu programu, z którego chemy wyciągnąć muzyczkę, przechodzimy do QMEGa, następnie w MLM wpisujemy co następuje:

600<4.9    lub    9000<D.9    - wczytanie XET CMC Findera
600<16.7   lub    9000<1D.7   - wczytanie CMC Replay Findera
600<24.1   lub    9000<25.1   - wczytanie CMC Head Makera

Grafika:cfc.gif

Rzecz jasna po wczytaniu należy program uruchomić od danego adresu.

Jak już zostało wspomniane powyżej, program potrafi wyciąć ok. 90% muzyczek w CMCu, pozostałe 10% to takie, które zahaczają o systemowy obszarze ekranu (Graphics 0), czyli $BC20 - $BFFF; przechodząc do QMEGa, obszar ten zostaje zamazany danymi z display listy i samego ekranu. Nie da się także "wyciągnąć" nim muzyczek potraktowanych uprzednio Chaos Music Miąchadełkiem (CMM).

Pakiet ten, pomimo upływu lat, cały czas sprawuje się dobrze. Można go również dać za przykład dobrego rozplanowania przestrzeni dyskietki (zarówno na dane zapisane sektorowo, jak i w plikach).

A sam pakiet jest do pobrania tutaj.

Personal tools