Slight SID
From Atariki
Realizacja idei "nieinwazyjnego" (na kartridżu) umieszczenia w Atari XL/XE układu dźwiękowego z Commodore 64, czyli SID-a.
W 2011 wyszło na świat kilka sztuk prototypowych. Za projekt odpowiedzialny jest Seban.
Możliwości Slight Sida można także przetestować w najnowszej wersji emulatora Altirra, który to w/w rozwiązanie emuluje.
Spis treści |
Oprogramowanie
Istnieją trzy playery:
- SidPlayer 1.0beta fix - lekko przerobiony player Świetego (niestety nie odtwarza wszystkich sidów, autor nie przewiduje nowej wersji). Do ściągnięcia z tego linku:
- SlightSidPlayer 1.0 - autorstwa xxla, na dzień dzisiejszy program da sie uruchomić tylko z urządzeń podłączonych gniazdem SIO i obsługujących filesystem AtariDOS (korzysta z xBIOS-a - xBIOS - www ). Do ściągnięcia z tego linku.
- SID Hardware Player napisany przez mono dla SpartaDOS X
Technikalia
Cartridge współdziała z oryginalnym układem SID (lub dwoma) w wersji 8580R5 taktowanym częstotliwością 17734475Hz/18=0.985 MHz kiedy działa w trybie PAL lub 1.1 MHz w trybie NTSC. Możliwe jest (po dostosowaniu elektroniki) również użycie układów 6581.
Mapa pamięci:
- $d500..$d51f - lewy SID (tylko zapis; odczyt daje wartość $33),
- $d520..$d53f - prawy SID (tylko zapis; odczyt daje wartość $33),
- $d540 - zapis: indeks rejestru SID do odczytu, odczyt: wartość rejestru SID,
- $d541 - rejestr konfiguracyjny:
- bit 0: taktowanie - 0=PAL, 1=NTSC - domyślnie 0,
- bit 1: adresowanie - 0=niezależne (każdy układ zapisywany jest niezależnie), 1=równoległe (zapis rejestru SIDa zawsze trafia do obydwu układów) - domyślnie 0,
- bit 2: reset - 0=reset, 1=normalna praca - domyślnie 1
- bity 3-6: nieużywane
- bit 7: parzystość - podczas zapisu wartości do rejestru konfiuracyjnego należy ustawić ten bit tak, aby liczba wszystkich bitów wartości była parzysta.
Sygnał dźwiękowy nie jest zintegrowany z torem Atari lecz wyprowadzony na zewnątrz za pomocą gniazd jack 3.5 mm.
Ciekawostki
Cartridge posiada również [b]wejście[/b] audio (jack 3.5 mm), które wprowadzane jest na linie EXTIN układów SID, co pozwala np. filtrować dźwięk Atari.
Zobacz też
Odnośniki zewnętrzne
Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.