400

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search

Dely (Dyskusja | wkład)
(mój stary opis jeszcze z czasów dely`s homepage ;))
Next diff →

Wersja z dnia 10:01, 9 gru 2004

Atari 400 był komputerem klasy Entry Level (czyli dla początkujących). Przeznaczony dla dzieci oraz młodzieży, posiadał prostą i elegancką budowę z membranową klawiaturą. Atari 400 podczas projektowania posiadał jedynie 4KB Ram`u od czego powstała jego nazwa - 400 (był również nazywany Candy). Trafił on jednak do sprzedaży wyposażony w 16KB Ram`u co pozwalało na uruchomienie niemal wszystkich cartridge`y i oprogramowania na kasetach. Z powodu małej ilości pamięci używanie stacji dysków było raczej mało praktyczne, dlatego też Atari 400 występowało przeważnie z magnetofonem Atari 410. Czterysetka nie dysponowała wyjściem monitorowym i dlatego mogła być podłączana jedynie poprzez wyjście RF do standardowego telewizora.

Komputer wyposażony został w mikroprocesor 6502 z zegarem 1,79 MHz. Pamięć RAM o wielkości 16 KB, ROM z systemem operacyjnym - 10 KB. Brak wbudowanego na stałe interpretera języka wyższego poziomu (razem z komputerem sprzedawany był interpreter Atari BASIC na cartrige'u. Klawiatura foliowa z czterema klawiszamy funkcyjnymi (START, SELECT, OPTION i RESET). Cztery porty joysticków i drugie dodatkowe gniazdo cartridge'ów. Możliwość rozbudowy pamięci RAM do 32 lub 48 KB.

Modele 400 i 800 są tym od czego Atari zaczęło. Wcześniej przed nadaniem im numerów nazywały się znaczniej milej, tj. Atari 400 znany był jako Candy natomiast Atari 800 - Coleen. Atari 400 powstał jako maszyna dla początkujących użytkowników, a szczególnie dzieci. Jego miękka membranowa klawiatura, miała za zadanie niedopuścić do dostawania się między klawisze jedzenia upuszczanego przez dzieci, wylewanych napojów oraz innych obiektów. Jego wygląd był prosty a zarazem elegancki jak na tamte czasy. proste w dostępie złącze dla cartridge`y oraz rozszerzeń pamięci oraz inne cechy, uczyniło Atari 400 bardzo popularnym komputerem dla początkujących adeptów komputeroznawstwa.

Personal tools