65XE

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:46, 30 sty 2011
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Freddie w dokumentacji Atari pisze się wielkimi literami)
← Previous diff
Wersja z dnia 16:23, 20 cze 2017
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Drobne zmiany, historia, etc.)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|atari65xe.JPG}} {{grafr|atari65xe.JPG}}
-Przedstawiciel nowej linii komputerów 8-bitowych ([[XE]]) wypuszczonych przez Atari po przejęciu firmy przez Jacka Tramiela.+Przedstawiciel nowej linii komputerów 8-bitowych ([[XE]]) produkowanych przez Atari po przejęciu firmy przez Jacka Tramiela. Model ten został zaprezentowany podczas zimowych targów Consumer Electronics Show (CES), które miały miejsce w Las Vegas w styczniu 1985 r. Sugerowana cena wynosiła 99 dolarów USA.
-Parametry tego komputera są niemal identyczne jak [[800XL]], z punktu widzenia użytkownika różnicę stanowi brak szyny [[PBI]] oraz nowy (do tej pory atrakcyjny) wygląd przypominający zmniejszone Atari [[ST]].+
 +Parametry są niemal identyczne jak [[800XL]], z punktu widzenia użytkownika różnicę stanowi brak szyny [[PBI]] oraz nowy (do tej pory atrakcyjny) wygląd przypominający zmniejszone Atari [[ST]].
W środku komputera znajduje się przeprojektowana płyta główna (sprawia wrażenie bardziej uporządkowanej niż poprzedniczka znana z 800XL) i układ [[FREDDIE]] (stosowany też w późnych modelach [[XL]]). W środku komputera znajduje się przeprojektowana płyta główna (sprawia wrażenie bardziej uporządkowanej niż poprzedniczka znana z 800XL) i układ [[FREDDIE]] (stosowany też w późnych modelach [[XL]]).
Nowsze modele 65XE były wyposażone w złącze [[Gniazdo ECI|ECI]] będące następcą PBI co zbliżało je do modelu [[130XE]]. Po pewnym czasie oba te komputery montowane były na tej samej płycie głównej, różniły się jedynie ilością pamięci. Nowsze modele 65XE były wyposażone w złącze [[Gniazdo ECI|ECI]] będące następcą PBI co zbliżało je do modelu [[130XE]]. Po pewnym czasie oba te komputery montowane były na tej samej płycie głównej, różniły się jedynie ilością pamięci.
==Wersje== ==Wersje==
-*Pierwsza wersja oparta na kościach RAM jednobitowych (płyty główne C020725 rev. C1), bez ECI, ciekawostką jest fakt zamiany miejscami (w stosunku do późniejszych modeli) POKEYa z PIA+*Pierwsza wersja oparta na kościach RAM jednobitowych (płyty główne C020725 rev. C1), bez ECI, ciekawostką jest fakt zamiany miejscami (w stosunku do późniejszych modeli) [[POKEY|POKEY]]a z [[PIA]]
*Wersja z kośćmi 4-o bitowymi *Wersja z kośćmi 4-o bitowymi
-*Wersje oparte o płytę główną [[130XE]]+*Wersje oparte o płytę główną 130XE
- +
-Patrz też [[800XE]].+
[[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria:Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 16:23, 20 cze 2017

Grafika:atari65xe.JPG

Przedstawiciel nowej linii komputerów 8-bitowych (XE) produkowanych przez Atari po przejęciu firmy przez Jacka Tramiela. Model ten został zaprezentowany podczas zimowych targów Consumer Electronics Show (CES), które miały miejsce w Las Vegas w styczniu 1985 r. Sugerowana cena wynosiła 99 dolarów USA.

Parametry są niemal identyczne jak 800XL, z punktu widzenia użytkownika różnicę stanowi brak szyny PBI oraz nowy (do tej pory atrakcyjny) wygląd przypominający zmniejszone Atari ST. W środku komputera znajduje się przeprojektowana płyta główna (sprawia wrażenie bardziej uporządkowanej niż poprzedniczka znana z 800XL) i układ FREDDIE (stosowany też w późnych modelach XL).

Nowsze modele 65XE były wyposażone w złącze ECI będące następcą PBI co zbliżało je do modelu 130XE. Po pewnym czasie oba te komputery montowane były na tej samej płycie głównej, różniły się jedynie ilością pamięci.

Wersje

  • Pierwsza wersja oparta na kościach RAM jednobitowych (płyty główne C020725 rev. C1), bez ECI, ciekawostką jest fakt zamiany miejscami (w stosunku do późniejszych modeli) POKEYa z PIA
  • Wersja z kośćmi 4-o bitowymi
  • Wersje oparte o płytę główną 130XE
Personal tools