ABORT

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:50, 1 lis 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 16:45, 25 cze 2006
Mikey (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-'''ABORT''' - przerwanie niemaskowalne w procesorze [[65C816]], wektorowane przez $00FFF8 w trybie emulacji oraz $00FFE8 w trybie natywnym. Wywoływane jest przez podanie procesorowi sygnału ABORTB.+Przerwanie niemaskowalne w procesorze [[65C816]], wektorowane przez $00FFF8 w trybie emulacji oraz $00FFE8 w trybie natywnym. Wywoływane jest przez podanie procesorowi sygnału ABORTB.
Jest to jedyne przerwanie, które wstrzymuje wykonanie rozkazu, podczas którego wystąpiło. Pojawienie się sygnału ABORTB - na przykład w wyniku stwierdzonej przez zewnętrzną logikę próby dostępu do chronionego obszaru pamięci - sprawia, że bieżąco wykonywany rozkaz nie modyfikuje rejestrów procesora. Po zakończeniu cyklu rozkazowego procesor inicjuje sekwencję obsługi przerwania ABORT, która obejmuje m.in. odłożenie na stos adresu przerwanego rozkazu, co pozwala na jego wznowienie po zakończeniu obsługi rozkazem RTI. Jest to jedyne przerwanie, które wstrzymuje wykonanie rozkazu, podczas którego wystąpiło. Pojawienie się sygnału ABORTB - na przykład w wyniku stwierdzonej przez zewnętrzną logikę próby dostępu do chronionego obszaru pamięci - sprawia, że bieżąco wykonywany rozkaz nie modyfikuje rejestrów procesora. Po zakończeniu cyklu rozkazowego procesor inicjuje sekwencję obsługi przerwania ABORT, która obejmuje m.in. odłożenie na stos adresu przerwanego rozkazu, co pozwala na jego wznowienie po zakończeniu obsługi rozkazem RTI.
[[Kategoria:Programowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Programowanie Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 16:45, 25 cze 2006

Przerwanie niemaskowalne w procesorze 65C816, wektorowane przez $00FFF8 w trybie emulacji oraz $00FFE8 w trybie natywnym. Wywoływane jest przez podanie procesorowi sygnału ABORTB.

Jest to jedyne przerwanie, które wstrzymuje wykonanie rozkazu, podczas którego wystąpiło. Pojawienie się sygnału ABORTB - na przykład w wyniku stwierdzonej przez zewnętrzną logikę próby dostępu do chronionego obszaru pamięci - sprawia, że bieżąco wykonywany rozkaz nie modyfikuje rejestrów procesora. Po zakończeniu cyklu rozkazowego procesor inicjuje sekwencję obsługi przerwania ABORT, która obejmuje m.in. odłożenie na stos adresu przerwanego rozkazu, co pozwala na jego wznowienie po zakończeniu obsługi rozkazem RTI.

Personal tools