Action!

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 15:57, 1 wrz 2010
KMK (Dyskusja | wkład)
(NPOV)
← Previous diff
Wersja z dnia 23:35, 8 lis 2010
Epi (Dyskusja | wkład)
(-dynamiczne zarządzanie pamięcią +stos)
Next diff →
Linia 58: Linia 58:
Wszystkie obliczenia dokonywane są w trybie liczb całkowitych ze znakiem. Język nie przewiduje wstawek w asemblerze w postaci mnemoników, podprogramy maszynowe muszą być załączane w postaci tablic wypełnionych stałymi szesnastkowymi lub dziesiętnymi. Wszystkie obliczenia dokonywane są w trybie liczb całkowitych ze znakiem. Język nie przewiduje wstawek w asemblerze w postaci mnemoników, podprogramy maszynowe muszą być załączane w postaci tablic wypełnionych stałymi szesnastkowymi lub dziesiętnymi.
-Z braku dynamicznego zarządzania pamięcią w Action! niemożliwa jest rekurencja.+Zmienne lokalne w Action! są alokowane pod stałymi adresami w pamięci, a nie na stosie, co z jednej strony daje bardziej wydajny kod wynikowy, a z drugiej uniemożliwia stosowanie rekurencji.
== Przykład kodu == == Przykład kodu ==

Wersja z dnia 23:35, 8 lis 2010

Grafika:action.gif

Strukturalny, kompilowany język programowania dla ośmiobitowych Atari. Dzieło programisty OSS nazwiskiem Clinton Parker, sprzedawane od 1983 roku pod marką Action Computer Services. Właścicielem praw autorskich było kolejno OSS, ICD, a w końcu FTe.

Action! łączy w sobie cechy C i Pascala, czyli wygodę programowania z całkiem szybkim kodem wynikowym. Składnia Action! była wzorowana na języku ALGOL 68. Niemałą zaletą Action! jest dość wygodny, pełnoekranowy edytor. W języku tym napisano sporo programów użytkowych (np. DiskRx), gier, np. Problem Jasia czy nawet utwory do gier (np. w Tanks czy Battle Ships).

Oryginalna wersja języka występuje na cartridge'u, ale krążyła też niemal w pełni funkcjonalna wersja dyskowa. Język na cartridge'u zajmował 16k - w dwóch bankach po 8k (oddzielnie edytor i monitor) - zajmującym te same adresy, co interpreter Atari BASIC, tj. $A000-$BFFF.

Ciekawostką jest spora biblioteka procedur krążąca w sieci, dzięki czemu Action! stał się bardzo rozbudowanym i elastycznym narzędziem pracy dla programistów.

Znane osobistości używające Action! to: Jakub Husak, Gizmo Magic.

Spis treści

Typy danych

W Action! występują trzy typy danych numerycznych: BYTE, CARD i INT. BYTE to ośmiobitowa liczba całkowita bez znaku, CARD - 16-bitowa liczba całkowita bez znaku, INT - 16-bitowa liczba całkowita ze znakiem. Pozostałe typy to CHAR, ARRAY, POINTER i typy deklarowane przez użytkownika, np.

TYPE CORD=[CARD x,y]
 CORD point
 point.x=42
 point.y=23

Lista słów kluczowych

AND   FI    OR    UNTIL =<  (
ARRAY  FOR   POINTER WHILE <>  )
BYTE  FUNC   PROC   XOR  #  .
CARD  IF    RETURN  =   >  [
CHAR  INCLUDE RSH   -   >=  ]
DEFINE INT   SET   *   <  "
DO   LSH   STEP   /   <=  '
ELSE  MOD   THEN   &   $   ;
ELSEIF MODULE  TO    %    !  @
EXIT  OD    TYPE

Lista procedur bibliotecznych

Break   LIST   PrintCD  SCompare  Close  Locate
PrintCDE SCopy   color   MoveBlock PrintCE SCopyS
device  Note   PrintD  SetBlock  DrawTo  Open
PrintDE  SetColor EOF    Paddle   PrintE  SndRst
Error   Peek   PrintF  Bound   Fill   PeekC
PrintI  Stick   GetD   Plot    PrintID StrB
Graphics Point   PrintIDE StrC    InputB  Poke
PrintIE  StrI   InputBD  PokeC   Ptrig  Strig
InputC  Position Put    TRACE   InputCD Print
PutD   ValB   InputI  PrintB   PutDE  ValC
InputID  PrintBD  PutE   ValI    InputMD PrintBDE
Rand   XIO    InputS  PrintBE  SAssign Zero
InputSD  PrintC

Cechy języka

Program pisze się w edytorze, kompiluje natomiast w tzw. monitorze, który ma też pewne funkcje ułatwiające debugging. Edytor jest pełnoekranowy, pole edycyjne można podzielić na dwa niezależne "okna". Możliwości edytora obejmują kopiowanie bloków, wyszukiwanie i zastępowanie tekstów itp.

Kompilator Action! jest jednoprzebiegowy, kod źródłowy jest kompilowany z pamięci, co dodatnio wpływa na szybkość kompilatora, ujemnie natomiast na maksymalną wielkość programu. Do obejścia tego problemu można wielopoziomowo wykorzystywać polecenia include. Trzeba tu dodać, że Action! to jeden z najszybszych kompilatorów dostępnych dla ośmiobitowego Atari.

Wszystkie obliczenia dokonywane są w trybie liczb całkowitych ze znakiem. Język nie przewiduje wstawek w asemblerze w postaci mnemoników, podprogramy maszynowe muszą być załączane w postaci tablic wypełnionych stałymi szesnastkowymi lub dziesiętnymi.

Zmienne lokalne w Action! są alokowane pod stałymi adresami w pamięci, a nie na stosie, co z jednej strony daje bardziej wydajny kod wynikowy, a z drugiej uniemożliwia stosowanie rekurencji.

Przykład kodu

Przykładowa procedura na sito Eratostenesa napisana w Action!:

 BYTE RTCLOK=20, ; addr of sys timer
   SDMCTL=559 ; DMA control
 
 BYTE ARRAY FLAGS(8190)
 
 CARD COUNT,I,K,PRIME,TIME
 
 PROC SIEVE()
 
  SDMCTL=0 ; shut off Antic
  RTCLOK=0 ; only one timer needed
 
  COUNT=0     ; init count
  FOR I=0 TO 8190 ; and flags
   DO
   FLAGS(I)='T
   OD
 
  FOR I=0 TO 8190 ; and flags
   DO
   IF FLAGS(I)='T THEN
    PRIME=I+I+3
    K=I+PRIME
    WHILE K<=8190
     DO
     FLAGS(K)='F
     K==+PRIME
     OD
    COUNT==+1
   FI
   OD
  TIME=RTCLOK ; get timer reading
  SDMCTL=34  ; restore screen
 
  PRINTF("%E %U PRIMES IN",COUNT)
  PRINTF("%E %U JIFFIES",TIME)
 RETURN

Sprawdzenie wersji

Odczyt komórki pamięci $B000 pozwala uzyskać numer rewizji ACTION! Przykładowo: ? $B000 da w wyniku czterocyfrową liczbę szesnastkową, której ostatnie cyfry oznaczają numer rewizji. W wersji wydanej piracko przez Atrax wygląda to następująco:

45056,$B000 = 6, $0136 54 310

z czego wynika że jest to wersja 1, rewizja 3.6. W sieci dostępny jest obraz cartridge-a z wersją 02.. (numer odczytany z emulatora). Prawdopodobnie można też znaleźć inne.

Ciekawostki

 • Istnieją wersje na cartridge-ach datowane na 1986 oraz 1987 rok, bez nazwy producenta/developera w komunikacie na dole ekranu. Prawdopodobnie ta ostatnia jest wersją z poprawkami, wydaną przez FTe, ale nie jest to informacja potwierdzona.

Linki zewnętrzne

Personal tools