Asembler

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 22:47, 19 gru 2004
Mikey (Dyskusja | wkład)
(zooey jest nie tylko na linuxa)
← Previous diff
Wersja z dnia 06:36, 21 gru 2004
KMK (Dyskusja | wkład)
(Assemblery natywne)
Next diff →
Linia 9: Linia 9:
Assemblery te działają na Atari i kompilują kod dla Atari. Do tych assemblerów możemy zaliczyć: Assemblery te działają na Atari i kompilują kod dla Atari. Do tych assemblerów możemy zaliczyć:
 +* Assembler/Editor (EASMD) - wydany na cartridge'u w pierwszej połowie lat 80-tych XX w., przez firmę [[OSS]]. [http://www.strotmann.de/twiki/bin/view/Infothek/AtAssemblerEditor Link ]
 +* [[MAC65]] - następca EASMD, wydany przez [[OSS]]. Obsługuje [[makropolecenia]] i asemblację warunkową. Wydany w dwóch wersjach, okrojonej plikowej i pełnej na kartridźu.
* [[Quick Assembler]] - spopularyzowany przez [[L.K. Avalon]] i gazetę [[Tajemnice Atari]]. * [[Quick Assembler]] - spopularyzowany przez [[L.K. Avalon]] i gazetę [[Tajemnice Atari]].
-* [[MAC65]] 
* [[MAE]] - asembler autorstwa Johna Harrisa, obsługuje [[makropolecenia]], asemblację warunkową i procesor [[65c816]] * [[MAE]] - asembler autorstwa Johna Harrisa, obsługuje [[makropolecenia]], asemblację warunkową i procesor [[65c816]]
-* Assembler/Editor - wydany na cartridge'u w pierwszej połowie lat 80-tych XX w., przez firmę OSS. [http://www.strotmann.de/twiki/bin/view/Infothek/AtAssemblerEditor Link ] 
* Synassembler - firmy SYNAPSE SOFTWARE [http://www.atariland.com/members/oldatarian/synman.txt Link] * Synassembler - firmy SYNAPSE SOFTWARE [http://www.atariland.com/members/oldatarian/synman.txt Link]
* Big Assembler - mało popularny asembler napisany przez Henryka Cygerta (tzn. popularny tylko na Północy - używali głównie członkowie ASF oraz ich znajomi, choć także np. [[Gumi]]). Asembler ten był prawie stuprocentowo zgodny z zachodnim, starszym, ASSEMBLER EDITOR. Miał być sprzedawany przez [[ASF]] (także w wersji na cartridge), ale plan sie nie powiódł. Istniała też odmiana BIG ASSEMBLERA na Amigę, jako cross-assmbler. * Big Assembler - mało popularny asembler napisany przez Henryka Cygerta (tzn. popularny tylko na Północy - używali głównie członkowie ASF oraz ich znajomi, choć także np. [[Gumi]]). Asembler ten był prawie stuprocentowo zgodny z zachodnim, starszym, ASSEMBLER EDITOR. Miał być sprzedawany przez [[ASF]] (także w wersji na cartridge), ale plan sie nie powiódł. Istniała też odmiana BIG ASSEMBLERA na Amigę, jako cross-assmbler.

Wersja z dnia 06:36, 21 gru 2004

Termin Assembler ma zwyczajowo dwa pojęcia spokrewnione ze sobą:

  • assembler-język - język niskiego poziomu, niżej jest już tylko kod maszynowy.
  • assembler-kompilator - program tłumaczący assembler-język na kod maszynowy.

Dla Atari XL/XE istnieje spora grupa assemblerów-programów, które możemy podzielić na natywne i cross-assemblery.

Assemblery natywne

Assemblery te działają na Atari i kompilują kod dla Atari. Do tych assemblerów możemy zaliczyć:

  • Assembler/Editor (EASMD) - wydany na cartridge'u w pierwszej połowie lat 80-tych XX w., przez firmę OSS. Link
  • MAC65 - następca EASMD, wydany przez OSS. Obsługuje makropolecenia i asemblację warunkową. Wydany w dwóch wersjach, okrojonej plikowej i pełnej na kartridźu.
  • Quick Assembler - spopularyzowany przez L.K. Avalon i gazetę Tajemnice Atari.
  • MAE - asembler autorstwa Johna Harrisa, obsługuje makropolecenia, asemblację warunkową i procesor 65c816
  • Synassembler - firmy SYNAPSE SOFTWARE Link
  • Big Assembler - mało popularny asembler napisany przez Henryka Cygerta (tzn. popularny tylko na Północy - używali głównie członkowie ASF oraz ich znajomi, choć także np. Gumi). Asembler ten był prawie stuprocentowo zgodny z zachodnim, starszym, ASSEMBLER EDITOR. Miał być sprzedawany przez ASF (także w wersji na cartridge), ale plan sie nie powiódł. Istniała też odmiana BIG ASSEMBLERA na Amigę, jako cross-assmbler.
  • ATMAS II - asembler w dużej mierze używany przez Czechów i Słowaków
  • TKS MACRO-ASSEMBLER - autorstwa Torstena Karwotha, używany głównie przez Niemców ; dużą zaletą była dopracowana obsługa (obsługa także przez ikony!), wykorzystanie dodatkowej pamięci na źródłówkę, rozbudowane makra, świetna współpraca z MyDoS'em.

Cross-assemblery

Assemblery te działają na innych platformach, zazwyczaj PC, ale też Atari ST oraz Amiga. Do tej grupy należą:


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools