Bajtek

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 11:52, 12 lip 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 08:38, 7 sie 2007
Lewis (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 9: Linia 9:
W maju tego roku ''Bajtek'' objął patronat nad powstałą miesiąc wcześniej Giełdą na Grzybowskiej, która od tego momentu przez kilka lat jest znana jako '''Giełda Bajtka'''. W maju tego roku ''Bajtek'' objął patronat nad powstałą miesiąc wcześniej Giełdą na Grzybowskiej, która od tego momentu przez kilka lat jest znana jako '''Giełda Bajtka'''.
-''Bajtek'' na początku był dodatkiem do ''Sztandaru Młodych'' (tak zadecydował ówczesny minister ds. młodzieży '''[http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Kwaśniewski Aleksander Kwaśniewski]''' który wcześniej był naczelnym ''Sztandaru''). Zyskał samodzielność dopiero w 1989 roku. Od tej pory był wydawany przez '''Spółdzielnię "Bajtek"''' złożoną z jego redaktorów.+''Bajtek'' na początku był dodatkiem do ''Sztandaru Młodych'' (tak zadecydował ówczesny minister ds. młodzieży '''[http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Kwaśniewski Aleksander Kwaśniewski]''' który wcześniej był naczelnym ''Sztandaru''). Zyskał samodzielność dopiero w 1989 roku. Od tej pory był wydawany przez '''Spółdzielnię "Bajtek"''' złożoną przez jego redaktorów.
Pod koniec 1987 roku Spółdzielnia "Bajtek", powodowana ogromną (relatywnie) popularnością komputerów Atari w kraju, wydała pierwszy specjalny numer ''Bajtka'' - '''''[[Moje Atari|Tylko o Atari]]''''', który później przekształcił się w oddzielne pismo - '''''[[Moje Atari]]'''''. Później powstały też numery specjalne o Commodore i inne. W październiku 1990 "Bajtek" zaczął wydawać pismo w całości poświęcone grom komputerowym - '''''[http://pl.wikipedia.org/wiki/Top_Secret Top Secret]''''', natomiast w 1991 żywot swój rozpoczęło pismo '''''Commodore & Amiga''''' poświęcone wiadomo czemu ;). Pod koniec 1987 roku Spółdzielnia "Bajtek", powodowana ogromną (relatywnie) popularnością komputerów Atari w kraju, wydała pierwszy specjalny numer ''Bajtka'' - '''''[[Moje Atari|Tylko o Atari]]''''', który później przekształcił się w oddzielne pismo - '''''[[Moje Atari]]'''''. Później powstały też numery specjalne o Commodore i inne. W październiku 1990 "Bajtek" zaczął wydawać pismo w całości poświęcone grom komputerowym - '''''[http://pl.wikipedia.org/wiki/Top_Secret Top Secret]''''', natomiast w 1991 żywot swój rozpoczęło pismo '''''Commodore & Amiga''''' poświęcone wiadomo czemu ;).

Wersja z dnia 08:38, 7 sie 2007

Polski miesięcznik o tematyce komputerowej z lat 80. i 90. XX wieku, będący najpopularniejszym magazynem nakierowanym na przeciętnych użytkowników komputerów.

Pismo, będące najpierw dodatkiem do Sztandaru Młodych, później już jako samodzielne wydawnictwo, traktowało o wszelkich dostępnych w Polsce domowych komputerach (Amstrad/Schneider, Atari, Commodore, Spectrum, a nawet Meritum!); z czasem tematyką objęło także pecety. Charakterystyczną cechą była ciekawa budowa - pismo było podzielone na działy zwane klanami dotyczące danego rodzaju komputera (np. Klan Atari, za który odpowiadał długi czas Wojciech Zientara). Zawierało mnóstwo listingów, ale również nie brakło w nim opisów gier, programów użytkowych i sprzętu, recenzji, ciekawostek ze świata komputerów. Często na rozkładówce znajdowała się mapa do gry, nierzadko wraz z solucjami (przepisem na przejście gry "na szybko"). Na ostatniej stronie była umieszczona baza danych ludzi, pragnących wymienić doświadczenia i nierzadko również oprogramowanie (tak, tak - to jeszcze czasy gdy piractwo było legalne; patrz też Giełda Bajtka).

Spis treści

Historia

Pierwszy numer pisma pojawił się we wrześniu 1985 roku nakładem Krajowego Wydawnictwa Czasopism.

Grafika:Bajtek1.png

Do końca roku ukazały się 4 numery, drukowane na reglamentowanym wówczas papierze gazetowym, użyczonym przez Sztandar Młodych. Pismo od początku odniosło sukces. Numery z 1986 roku wydane były już na normalnym papierze; choć przez pierwsze półrocze 1986 Bajtek był dwumiesięcznikiem.

W maju tego roku Bajtek objął patronat nad powstałą miesiąc wcześniej Giełdą na Grzybowskiej, która od tego momentu przez kilka lat jest znana jako Giełda Bajtka.

Bajtek na początku był dodatkiem do Sztandaru Młodych (tak zadecydował ówczesny minister ds. młodzieży Aleksander Kwaśniewski który wcześniej był naczelnym Sztandaru). Zyskał samodzielność dopiero w 1989 roku. Od tej pory był wydawany przez Spółdzielnię "Bajtek" złożoną przez jego redaktorów.

Pod koniec 1987 roku Spółdzielnia "Bajtek", powodowana ogromną (relatywnie) popularnością komputerów Atari w kraju, wydała pierwszy specjalny numer Bajtka - Tylko o Atari, który później przekształcił się w oddzielne pismo - Moje Atari. Później powstały też numery specjalne o Commodore i inne. W październiku 1990 "Bajtek" zaczął wydawać pismo w całości poświęcone grom komputerowym - Top Secret, natomiast w 1991 żywot swój rozpoczęło pismo Commodore & Amiga poświęcone wiadomo czemu ;).

Moje Atari zakończyło żywot w październiku 1991 roku. Spółdzielnia "Bajtek" jednak wróciła do wcześniejszego pomysłu, wydając w maju 1993 roku kolejny magazyn o Atarynkach, tym razem pod tytułem Atari Magazyn.

Bajtek był wydawany do 1996 roku.

Poniżej dwie okładki Bajtka - Tylko o Atari (był to 1. numer specjalny "Bajtka" !) oraz okładka pierwszego numeru w kolorze:

Grafika:BAJTEK_nr_1.png

atari_1.jpg

atari_2.jpg

Ciekawostki

W 1986 roku pierwszy zespół redaktorów Bajtka opuścił pismo i założył konkurencyjny magazyn Komputer.

Zobacz też

Inne wydawnictwa Bajtka:

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools