Centurbo

From Atariki

Jump to: navigation, search

Pierwsza wersja Centurbo trafiła do sprzedaży w roku 1995 i dystrybuowana była przez firmę OXO Concepts, jednak z powodu nie dotrzymania warunków twórca rozszerzenia zerwał umowę z OXO i założył firmę Centek. W sumie sprzedało się ponad 330 sztuk tego rozszerzenia.

CenTurbo 1

Grafika:CT1e3b.jpg

To typowe dla Falcona kompleksowe rozwiązanie sprzętowe typu BOOST, zwyczajowo zwane "dopałą", polegające na podbiciu częstotliwości taktowania układów CPU, FPU, DSP i Videla do 50 MHz oraz szyny z 16 do 25Mhz. W zamian dostajemy przyrost prędkości całego systemu o jakies 25% jak również nowe tryby graficzne, gdyż rozszerzenie to zawiera również typowy Screen Enhancer.

Wymaga niewielkiej ingerencji w płytę główną komputera. Wbrew pozorom jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie pod względem sprzętowym jak i programowym. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to ingerencja w strukturę komputera, a więc niektóre funkcje mogą przysparzać pewnych kłopotów w trybie BOOST, jakkolwiek większość jeżeli nie wszystkie można skutecznie rozwiązać stosując odpowiednie oprogramowanie, rozszerzenia czy poprostu zachowując odpowiednią procedurę uruchamiania.

Następcą Centurbo jest CenTurbo 2.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools