Centurbo 2

From Atariki

Jump to: navigation, search
Grafika:CT2a.gif

Historia

Idea tego rozszerzenia powstała jeszcze w roku 1995. W lipcu 1996 prace były już daleko posunięte, wtedy też powołana do życia została firma Centek, a w grudniu 1996 podczas Paris Bercy Atari Show zaprezentowano pierwszy prototyp CenTurbo 2. Początkowo plany były bardzo ambitne, procesor miał być taktowany zegarem 80 MHz (a szyna 26.66 MHz) !!!, ale okazało sie to zbyt skomplikowane do zsynchronizowania, a poza tym wymagało zastosowania procesora w wersji PGA, który był bardzo drogi. Tak więc ostatecznie zmieniono założenia i właściwe już CenTurbo 2 dostępne było dopiero pod koniec roku 1998, a sprzedaż trwała aż do roku 2000. W sumie wyprodukowano niewielką ilość bo w sumie tylko 242 sztuki tej karty.

Istnieją dwie wersje o oznaczeniach odpowiednio Centurbo 2a i Centurbo 2b różniące się nieznacznie.

Karty te były oferowane aż do momentu, kiedy to wskutek nieporozumień wewnętrznych w Centek'u i nieudanym wprowadzeniu na rynek komputera Phenix, doszło do różnicy zdań pomiędzy pracownikami i firma się rozpadła. Prawa do kontynuowania linii kart przejął ich główny konstruktor Rodolphe Czuba, później odkupiła je jedna z niemieckich firm, jednak nie wznowiono już produkcji. Natomiast Rodolphe stworzył nową kartę - CT60 z procesorem MC 68060.

Technikalia

  • procesor 68030 taktowany częstotliwością 50 MHz
  • pamięć FAST RAM o dostępie 32-bitowym (typu SIMM PS/2)
  • koprocesor 68882/50Mhz
  • FLASHROM z własnym BIOSem (kilka wersji, w tym ze sterownikami dysków twardych CECILE).

Grafika:ct2_b.jpg


Centurbo2 było systemem rozwojowym dla Phenixa i systemu DOLMEN. W trakcie prac nad nowym komputerem powstało kilka prototypowych kart:

  • PatriCIa - interfejs PCI
  • FAbienne - kontroler pamęci
  • PREFACE 301 - karta z procesorem sygnałowym DSP56301,

które, zresztą jak sam PHENIX nie weszły nigdy do produkcji. opis kart

Powiązane


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools