Cobra Hacker

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:22, 8 kwi 2017
Macgyver (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Macgyver (Dyskusja | wkład)

Linia 3: Linia 3:
Opierało się ono na tym, że określony obszar pamięci rozszerzonej zostawał przełączany jako pamięć podstawowa a następnie było tam uruchomiane oprogramowanie, do którego próbowaliśmy się dobrać. W odpowiednim momencie następowało przełączenie i w tym momencie w dodatkowej pamięci znajdował się sfreezowany program, który można było dowolnie obrabiać - do tego celu został napisany specjalny program o nazwie [[Freemon]]. Opierało się ono na tym, że określony obszar pamięci rozszerzonej zostawał przełączany jako pamięć podstawowa a następnie było tam uruchomiane oprogramowanie, do którego próbowaliśmy się dobrać. W odpowiednim momencie następowało przełączenie i w tym momencie w dodatkowej pamięci znajdował się sfreezowany program, który można było dowolnie obrabiać - do tego celu został napisany specjalny program o nazwie [[Freemon]].
-Schemat rozszerzenia nie istnieje, gdyż zależał on od organizacji i wielkości rozszerzenia pamięci w danym komputerze. [[Cobra Hacker]] był montowany w kilku wersjach:+Schemat rozszerzenia nie istnieje, gdyż zależał on od organizacji i wielkości rozszerzenia pamięci w danym komputerze.
 + 
 +Najczęściej rozwiązanie to opierało się na zastosowaniu multipleksera 74157 sterowanego przez przełącznik dwupozycyjny. W pierwszej pozycji przełącznika multiplekser "transparentnie" przekazywał sygnał CAS do właściwych banków pamięci, w drugiej zaś podmieniał je, dzięki czemu banki pamięci, które były widoczne jako "dodatkowe" stawały się podstawowymi i można było w ten sposób uruchomić dowolny program. Po ponownym przełączeniu pamięć podstawowa była mapowana w obszarze pamięci rozszerzonej co umożliwiało przegląd/obróbkę danych. Moment przełączania był połączony z użyciem klawisza Reset.
 + 
 + 
 +[[Cobra Hacker]] był montowany w kilku wersjach:
* 1 - wersja umożliwiała freezowanie tylko 64kB RAM * 1 - wersja umożliwiała freezowanie tylko 64kB RAM

Aktualna wersja

Freezer opracowany przez MacGyvera w roku 1995.

Opierało się ono na tym, że określony obszar pamięci rozszerzonej zostawał przełączany jako pamięć podstawowa a następnie było tam uruchomiane oprogramowanie, do którego próbowaliśmy się dobrać. W odpowiednim momencie następowało przełączenie i w tym momencie w dodatkowej pamięci znajdował się sfreezowany program, który można było dowolnie obrabiać - do tego celu został napisany specjalny program o nazwie Freemon.

Schemat rozszerzenia nie istnieje, gdyż zależał on od organizacji i wielkości rozszerzenia pamięci w danym komputerze.

Najczęściej rozwiązanie to opierało się na zastosowaniu multipleksera 74157 sterowanego przez przełącznik dwupozycyjny. W pierwszej pozycji przełącznika multiplekser "transparentnie" przekazywał sygnał CAS do właściwych banków pamięci, w drugiej zaś podmieniał je, dzięki czemu banki pamięci, które były widoczne jako "dodatkowe" stawały się podstawowymi i można było w ten sposób uruchomić dowolny program. Po ponownym przełączeniu pamięć podstawowa była mapowana w obszarze pamięci rozszerzonej co umożliwiało przegląd/obróbkę danych. Moment przełączania był połączony z użyciem klawisza Reset.


Cobra Hacker był montowany w kilku wersjach:

  • 1 - wersja umożliwiała freezowanie tylko 64kB RAM
  • R - wersja umożliwiała mapowanie w pamięci RAM wpisów w obszarze adresowym $d000-$d7ff, czyli dawała możliwość podglądu wartości wpisanych do rejestrów sprzętówych
  • 2 - wersja umożliwiała freezowanie więcej niż 64kB (w zależności od typu i organizacji rozszerzenia od 64 do 768kB) w komputerach z pamięcią rozszerzoną większą niż 64kB
  • 2R - wersja będąca połączeniem 2 i R


Ciekawostka

W podobnym okresie co Cobra Hacker powstało podobne rozwiązanie, opracowane przez grupę Banklan

Personal tools