D:

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search

Wersja z dnia 07:46, 5 mar 2010

Projektując OS i DOS-y dla ATARI przyjęto oznaczenie literą D: sterownika pamięci masowej. Zakładano obsługę urządzenia Disk Drive (stacji dysków) elastycznych jak i twardych. Stąd brak literowego rozróżnienia czy mamy do czynienia z dyskiem twardym czy elastycznym. Takie rozróżnienie nie jest jednak istotne z punktu widzenia systemu operacyjnego, ponieważ powinien on działać dokładnie tak samo na jednym i drugim.

Przyjmując, że każde urządzenie w OS ma swój sterownik można stwierdzić, że sterownikiem urządzenia D: jest każdy DOS, ponieważ jego zadaniem jest między innymi instalacja procedur obsługi urządzenia.

Inne sterowniki D:

  • Kasetowy System Operacyjny instaluje w systemie urządzenie D:. dzięki czemu umożliwia użytkowanie oprogramowania przeniesionego lub zakładającego współpracę tylko ze stacją dysków.
  • Program typu MINIRAMDISK instalują w systemie urządzenie D: symulujące stację dyskietek w pamięci RAM - przydatne dla posiadaczy magnetofonu
  • Rozszerzenia lub nakładki na DOS zwiększają możliwości urządzenia D: - do takich zaliczyć można wszelkiego typu ramdyski, rampliki, etc. Zmieniają one w nieznacznym stopniu sterowniki D:, tak aby przy odwołaniu do konkretnego D: (np. D8: w Dos 2.5, MyDos) obsłużyć dysk wirtualny czy też zewnątrzny moduł pamięci (np. RamCart, SiDiCar), zewnętrzny dysk twardy, system plików innego komputera (np. interfejsy do IBM PC).

Przykładowe rozszerzenia sterownika D: w DOS 2.5 z CP

  • AUTORUN.SYS (RAM130XE.COM) wchodzący w skład DOS 2.5 instaluje ramdysk w pamięci rozszerzonej 130XE pod D8:
  • DSD.COM instaluje ramdysk w pamięci pod ROM pod D8:
  • RAMCART.COM w przypadku obecnoćsi sterownika D: instaluje pamięć RAMCART pod D7:
  • RAMDisk.COM instaluje ramdysk o dowolnej pojemności w pamięci rozszerzonej pod dowolnym D: wskazanym w pliku .ini

Zobacz też

Lista handlerów CIO

HATABS


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools