DOS 3.0

From Atariki

Revision as of 11:41, 24 kwi 2016; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:dos3-menu.png

Pełna nazwa: Atari DOS 3.0 - wydany w 1983 roku DOS dedykowany stacji 1050. Obsługuje gęstości SD i ED.

Spis treści

Technikalia

DOS 3.0 ma własny format dyskietki, który wprawdzie pozwala na wykorzystanie całej pojemności dyskietki sformatowanej w rozszerzonej gęstości, ale z drugiej strony marnuje też dużo miejsca, gdyż posługuje się jednostką alokacji liczącą osiem sektorów 128-bajtowych (czyli 1k). Jest też niezgodny z formatem DOS 2.0. Prawdopodobnie te dwa względy zadecydowały o jego znikomej popularności. Pod naciskiem krytyki Atari wydało dla stacji 1050 drugi DOS, tym razem zgodny z DOS 2.0 i przyzwyczajeniami użytkowników - DOS 2.5.

Obsługa

Powłokę w DOS 3.0 stanowi menu. Zwraca w nim uwagę opcja "X User Defined" - można pod nią podłączyć dowolny program binarny, który DOS będzie udostępniał po wciśnięciu przez użytkownika klawisza "X".

Ciekawostką jest ładnie rozwiązany system pomocy, posługujący się takim samym menu jak główna powłoka i udostępniający przez nie opis każdej funkcji z osobna.

Menu DOS 3.0 zawiera drobny błąd: lewy margines ekranu musi być ustawiony na 2, gdyż w przeciwnym razie wybranie funkcji "F - File index" zawiesza komputer.

Grafika:dos3-help.png Grafika:dos3-general.png Grafika:dos3-user.png

Zobacz też

Download

Personal tools