DOS 2.5

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:dos25-menu.png

DOS dedykowany stacji 1050; przygotowany i wydany 10 stycznia 1985 roku po chłodnym przyjęciu, z jakim ze strony użytkowników spotkał się DOS 3.0. Obsługuje gęstości SD i ED.

Spis treści

Technikalia

DOS 2.5 jest rozwinięciem DOS 2.0s i w gęstości pojedynczej posługuje się jego formatem dyskietki. W gęstości rozszerzonej format ten jest nieco zmodyfikowany, zob. Format AtariDOS 2.5. Na 130XE DOS 2.5 automatycznie zakłada ramdysk dostępny jako D8:.

Autorami tych rozszerzeń są programiści OSS, Mark Rose i Bill Wilkinson.

Obsługa

Powłokę w DOS 2.5 stanowi menu bardzo podobne do tego, jakie widzimy w DOS 1.0 i DOS 2.0. Zasadniczo najważniejszym dodatkiem jest funkcja formatowania w rozszerzonej gęstości. W przeciwieństwie do DOS 3.0 i DOS 4.0, DOS 2.5 nie ma "helpa".

Do DOS 2.5 powstały co najmniej dwa rozwiązania zastępujące menu interpreterem poleceń podobnym do tego, jaki ma np. DOS XL czy też SpartaDOS. Pierwszy z nich to BBK C.P., drugi natomiast to Command Procesor, w skrócie CP stworzony przez programistów współpracujących z L.K. Avalon.

Download

Kod źródłowy został również opublikowany (i skomentowany) przez Wojciecha Zientarę w książce "Mapa pamięci Atari XL/XE: Dyskowe Systemy Operacyjne".

Zobacz też

Personal tools