Dyskusja:Programowanie: Czekanie na vblank przy wyłączonym systemie

From Atariki

Revision as of 08:12, 5 gru 2021; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

A nie można

lda #[248/2]
cmp VCOUNT
bne *-3

? Twoje czeka na 256 linię skanningową - skoro już i tak czekamy to może lepiej precyzyjniej. Ewentualnie w Twoim kodzie to bym użył BIT zamiast LDA - była by korzyść że nie używa rejestrów. Chyba że Twój ma czekać na okolice VBLK kiedy IRQ są jednak włączone (inaczej dałbym SEI/CLI). A może skoro już, to rozszerzyć artykuł jeszcze o czekanie na początek rysowania ramki obrazu? No nie umiem sobie wyobrazić korzyści z Twojego kodu :D Mono 13:01, 26 lis 2021 (CET)

BIT jest wskazany. BNE niestety powoduje, że w szybkiej pętli jesteśmy ciągle w tej samej ramce, a nie czekamy na następną. Moja propozycja:
sta NMIRES
bit:rvc NMIST
- dwa bajty krócej od Kuby i czeka do początku VBLANK, a nie osiem skanlinii dalej. Wada to: nie działa, gdy mamy włączone VBLKI i w nim "sta NMIRES". Kod Kuby też ma wadę: nie działa z VBLKI kończącym się w skanlinii 0 lub niżej, o co łatwo w NTSC. --0xF 11:58, 3 gru 2021 (CET)
Skoro BNE jest takie niedobre, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby:
lda #[248/2-1]
cmp VCOUNT
bcs *-3
cmp VCOUNT
bcc *-3
o ile oczywiście nie zależy nam na precyzji - ale wtedy można równie dobrze wziąć metodę Kuby jeśli nie zależy nam na tych ośmiu liniach.
A czy bit w NMIST nie znika przy wystąpieniu kolejnego NMI? Coś mi się zdaje, że DLI znika przy wystąpieniu VBLK, ale czy na odwrót to nie wiem. Mono 09:12, 5 gru 2021 (CET)
Personal tools