FAQ

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:51, 1 gru 2005
Sikor (Dyskusja | wkład)
(Sprzęt)
← Previous diff
Wersja z dnia 14:59, 1 gru 2005
Mikey (Dyskusja | wkład)
(link do rtfm'a)
Next diff →
Linia 39: Linia 39:
A: Jest to skrót od angielskich słów Frequently Asked Questions (Najczęściej Zadawane Pytania). A: Jest to skrót od angielskich słów Frequently Asked Questions (Najczęściej Zadawane Pytania).
- +== Linki ==
- +http://rtfm.killfile.pl/ Jak Mądrze Zadawać Pytania. Polska wersja. Przeczytaj KONIECZNIE.
{{stub}} {{stub}}

Wersja z dnia 14:59, 1 gru 2005

Zanim zaczniesz gdziekolwiek zadawć pytania (forum atari.area, IRC, dyskusja w atariki), przejrzyj uważnie tą stronę oraz znajdujące się na niej linki, czy aby napewno nie ma gdzieś odpowiedzi na twoje pytanie.

Spis treści

Sprzęt

Q: Czy mogę podłączyć do mojego Atari xl/xe twardy dysk?
A: Tak. Oprócz produkowanych kiedyś dedykowanych twardych dysków istnieją tzw. interfejsy (zarówno wbudowane do komputera, jak i dołączane zewnętrznie), które praktycznie umożliwiają podłączenie nie tylko twardego dysku, ale także kart CF czy napędów CD. Do najbardziej rozpowszechnionych interfejsów tego typu należą IDE JZ/KMK, SIO2IDE, a ostatnio dołączyło do tej grupy MyIDE.

Programy

Q: Czy mogę gdzieś w sieci znaleźć oprogramowanie dla mojego Atari?
A: Oczywiście, jest cała masa oprogramowania dostępnego w sieci. Najprostrzym sposobem wyszukiwania jest użycie jednej z wyszukiwarek internetowych.

Q: Czy programy ściągane z sieci są legalne?
A: Niektóre tak, niektóre nie. Jeżeli chodzi o gry komercyjne - większość z nich została uwolniona przez firmy, ale na część z nich nadal obowiązuje licencja (na przykład gra "Boulder Dash" czy gry "Sikor Soft"). To samo dotyczy programów użytkowych. Jest natomiast wiele programów typu Public Domain, Freeware oraz Shareware, których można śmiało używać przy zachowaniu pewnych założeń - odpowiednie hasła proponuję wyszukać w wyszukiwarce internetowej.

Emulacja

Q: Chciałbym pograć w gry z mojego Atari na PC, da się?
A: Oczywiście, należy ściągnąć emulator odpowiedni dla Twojego systemu operacyjnego. Dla Windows jest to Atari800Win, dla pozostałych Atari800.

Q: Skąd można pobrać emulator Atari800 lub Atari800Win?
A: Atari800, Atari800Win.

Q: Co to jest plik .xex?
A: Jest to normalny plik wykonywalny dla Atari (np. COM lub EXE), ze zmienionym rozszerzeniem. Podyktowane jest to skojarzeniami plików w np. Windows.

Q: Jak wgrać plik .xex do emulatora Atari800Win?
A: Jeśli jest skojarzony z tym emulatorem po prostu dwa razy kliknij jego ikonę. Jeśli nie jest spróbój przeciągnąć go na okno z emulatorem.

Q: Co to jest plik .atr
A: Jest to obraz dyskietki 5.25 (lub partycji dysku twardego). Więcej.

Q: Jak wgrać plik .atr do emulatora Atari800Win
A: Jeśli jest skojarzony z tym emulatorem po prostu dwa razy kliknij jego ikonę. Jeśli nie jest spróbój przeciągnąć go na okno z emulatorem. Ewentualnie naciśnij w emulatorze ALT+F1 i wskaż lokalizację pliku ATR. Następnie naciśnij SHIFT+F5, co spowoduje zimny reset emulowanego Atari.

Inne

Q: Co znaczy FAQ?
A: Jest to skrót od angielskich słów Frequently Asked Questions (Najczęściej Zadawane Pytania).

Linki

http://rtfm.killfile.pl/ Jak Mądrze Zadawać Pytania. Polska wersja. Przeczytaj KONIECZNIE.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools