MyIDE

From Atariki

Jump to: navigation, search

Bardzo uproszczony ale popularny (szczególnie na Zachodzie) interfejs IDE do Atari XL/XE. Autor: Mr Atari. Układ nie współpracuje ze wszystkimi egzemplarzami komputerów, samo jego wykonanie także może nastręczać trudności.

Spis treści

Konstrukcja

Całość sprowadza się do 3 układów - 74LS245, 74LS32, 74F04, 2 oporników 10Kohm, 2 kondensatorów. Z obserwacji wynika, iż układy F32 nie są konieczne, jak pisze Mr Atari na swojej stronie. MyIDE jest kłopotliwe do uruchomienia, trzeba doświadczalnie dobierać układ z serii 245. Dodatkowo nie działa z każdym komputerem - najlepiej zachowuje się z procesorami "Made in MEXICO". Przy budowie MyIDE krytyczny zdaje się być sygnał o2 (pin39 procesora). W wielu przypadkch pomaga podłączenie sygnału do MyIDE z ANTIC-a (pin 29). Do obsługi nie jest konieczna wymiana ROM-u komputera (aczkolwiek zwiększa kompatybilność ze starszym oprogramowaniem).

Oprogramowanie

Do obsługi przeznaczono programy:

- fdisk.bas- program napisany przez Mr.Atari w BASIC-u do obsługi MyIDE. Uruchomiany poleceniem RUN "D:FDISK.BAS". Przeprowadza autodetekcję fizycznych parametrów dysku - ilość sektorów, głowic, cylindrów. Błędy na tym etapie świadczą o złym doborze układów, zbyt długich kablach połączeniowych lub błędzie w montażu. W przypadku gdy interfejs jest sprawny, a fdisk daje błędne odczyty, program umożliwia manualną konfigurację. Dane dysków można z powodzeniem odczytać z tabliczki znamionowej albo szukać w internecie, wpisując np. w wyszukiwarce Google model napędu. Program, po poprawnej inicjalizacji dysku, pozwala na tworzenie i usuwanie partycji, kasowanie zawartości MBR, wskazanie początkowego sektora przestrzeni dysku służącej do kopiowania obrazów dyskietek. Zalecany jest RESET komputera po każdorazowej zmianie i zapisie konfiguracji.

- scandisk.bas - kolejny basicowy program autorstwa Mr.Atari - skanuje dysk twardy w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Do działania wymaga poprawnie skonfigurowanego interfejsu.

- MyIDE Config - programem tym zakładamy bądź usuwamy partycje (max. 65535-sektorowe)

- MyIDE Manager- umożliwia kopiowanie i/lub uruchamianie ATR-ów przez SIO2PC

- MyIDE Batcher - rozwinięcie managera. Program pozwala na seryjne kopiowanie większej ilości plików w postaci ATR

Dodatkowe klawisze

 • On screen Harddisk-activity - shift+control+A
 • Włączenie blokady zapisu - shift+control+P
 • Wyłączenie blokady zapisu - shift+control+U
 • Wyłączenie partycji MyIDE - shift+control+D
 • Włączenie partycji MyIDE - shift+control+E
 • Naciśnięcie START i RESET uruchamia procedurę obsługującą kopiowanie i uruchamianie obrazów dyskietek.

Testy

Wyniki testów szybkości przeprowadzonego przez JR> z AtariAge programem RW-Test:

1) Toshiba HDD2339, 262 MB, 2.5" dysk od laptopa (wersja MyIDE w formie zewnętrznego cartridge'a ze sterownikami 3.1):

 • DOS writing: 2806.680942 B/sek.
 • DOS reading: 2849.391304 B/sek.
 • DOS average: 2828.036123 B/sek.

2) karta CF:

 • DOS writing: 15855.4838 B/sek.
 • DOS reading: 12288 B/sek.
 • DOS average: 14071.7419 B/sek.

Z innych ciekawostek: w MyIDE nie są zaimplementowane komendy PERCOM. Program użytkownika nie może więc odczytać wielkości dysku (partycji) taką samą drogą, jak w większości innych pamięci masowych, czyli przez tzw. blok PERCOM.

Obsługiwane dyski

Najlepiej z MyIDE zachowują się dyski 2,5 cala Toshiba, Seagate (ich skonfigurowanie nie sprawia problemu). Dyski Seagate mają tę dodatkową cechę, że po zmianie ROMu na MYIde.ROM, komputer czeka na rozkręcenie dysku, a dopiero później rozpoczyna ładowanie systemu z partycji 1. Stanowczo odradzane są dyski Fujitsu, Caviar. MyIDE działa także z kartami CF. Minimalna pojemność dysku dla MyIDE to 128 MB. Pozwala to już na wykorzystanie przestrzeni powyżej partycji do przechowywania plikow ATR.

Zobacz także

Personal tools