Fun with Art

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 08:12, 30 kwi 2021
Seban (Dyskusja | wkład)
(zrzut ekranu, info o możliwości zmian koloru w poszczególnych liniach rastra, wstępne info o formacie danych.)
← Previous diff
Wersja z dnia 08:50, 30 kwi 2021
Seban (Dyskusja | wkład)
(re-format, re-edit, zmiana stylu.)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-{{grafr|Fun_with_art.png}}Całkiem zaawansowany program graficzny dla 8-bitowego Atari, wydany w 1983 roku przez firmę Epyx. Był jednym z pierwszych programów którzy umożliwiał zmianę palety kolorów w wybranych liniach rastra. Pozwalało to tworzyć grafikę z wykorzystaniem większej ilości kolorów. Program pracuje w 15 trybie graficznym Atari-OS, a więc rozdzielczość tworzonej grafiki to 160x192.+{{grafr|Fun_with_art.png}}
 +Dość zaawansowany program graficzny dla 8-bitowego Atari, wydany w 1983 roku przez firmę Epyx. Jego podstawową zaletą jest prostota obsługi, niestety przy używaniu niektórych funkcji prędkość działania programu jest dość niska. Program pracuje w 15 trybie graficznym Atari-OS, a więc rozdzielczość tworzonej grafiki to 160x192, a więc teoretycznie użytkownik jest ograniczony do 4 kolorów, jednak autorzy programu postanowili ominąć to ograniczenie i dodali możliwość zmiany kolorów w wybrany liniach za pomocą przerwań [[DLI]]. Należy dodać że jest to jeden z pierwszych programów (być może nawet pierwszy), który umożliwia zmianę palety kolorów w wybranych liniach rastra. Pozwala to tworzyć grafikę z wykorzystaniem większej ilości kolorów (dostępna paleta barw to 128 kolorów). Zaznaczyć trzeba że funkcję tę zrealizowano w taki sposób że nawet mało doświadczony użytkownik jest w stanie użyć tej funkcjonalności i nie wymaga to od niego znajomości zawiłych technik czy zaawansowanych szczegółów technicznych związanych z funkcjonowaniem podsystemu graficznego komputera Atari. Można powiedzieć że to rozwiązanie jest dość innowacyjne biorąc po uwagę rok powstania/wydania tego programu.
- +== Parę słów o formacie danych ==
-Format pliku używanego przez program, jest bardzo prosty i został opisany opisany w załączniku (BASIC Programming Notes) dodanym do oryginalnej instrukcji. Plik zapisany przez program, oprócz samych danych obrazu zawiera również [[ANTIC Display List|display listę]] oraz kod przerwań [[DLI]] odwzorowujących zmianę kolorów w poszczególnych liniach rastra wprowadzone podczas tworzenia obrazka przez użytkownika.+Format pliku używanego przez program, jest bardzo prosty i został opisany opisany w załączniku (BASIC Programming Notes) dodanym do oryginalnej instrukcji. Plik zapisany przez program, oprócz samych danych obrazu zawiera również [[ANTIC Display List|display listę]] oraz kod przerwań DLI odwzorowujących zmianę kolorów w poszczególnych liniach rastra wprowadzone podczas tworzenia obrazka przez użytkownika. Format został tak pomyślany, aby w prosty sposób można było wyświetlać obrazki stworzone tym programem z poziomu [[Atari BASIC]].
== Link == == Link ==
* [http://www.atarimania.com/utility-atari-400-800-xl-xe-fun-with-art_27410.html Atarimania] * [http://www.atarimania.com/utility-atari-400-800-xl-xe-fun-with-art_27410.html Atarimania]
- 
== Zobacz też == == Zobacz też ==

Wersja z dnia 08:50, 30 kwi 2021

Grafika:Fun_with_art.png

Dość zaawansowany program graficzny dla 8-bitowego Atari, wydany w 1983 roku przez firmę Epyx. Jego podstawową zaletą jest prostota obsługi, niestety przy używaniu niektórych funkcji prędkość działania programu jest dość niska. Program pracuje w 15 trybie graficznym Atari-OS, a więc rozdzielczość tworzonej grafiki to 160x192, a więc teoretycznie użytkownik jest ograniczony do 4 kolorów, jednak autorzy programu postanowili ominąć to ograniczenie i dodali możliwość zmiany kolorów w wybrany liniach za pomocą przerwań DLI. Należy dodać że jest to jeden z pierwszych programów (być może nawet pierwszy), który umożliwia zmianę palety kolorów w wybranych liniach rastra. Pozwala to tworzyć grafikę z wykorzystaniem większej ilości kolorów (dostępna paleta barw to 128 kolorów). Zaznaczyć trzeba że funkcję tę zrealizowano w taki sposób że nawet mało doświadczony użytkownik jest w stanie użyć tej funkcjonalności i nie wymaga to od niego znajomości zawiłych technik czy zaawansowanych szczegółów technicznych związanych z funkcjonowaniem podsystemu graficznego komputera Atari. Można powiedzieć że to rozwiązanie jest dość innowacyjne biorąc po uwagę rok powstania/wydania tego programu.

Parę słów o formacie danych

Format pliku używanego przez program, jest bardzo prosty i został opisany opisany w załączniku (BASIC Programming Notes) dodanym do oryginalnej instrukcji. Plik zapisany przez program, oprócz samych danych obrazu zawiera również display listę oraz kod przerwań DLI odwzorowujących zmianę kolorów w poszczególnych liniach rastra wprowadzone podczas tworzenia obrazka przez użytkownika. Format został tak pomyślany, aby w prosty sposób można było wyświetlać obrazki stworzone tym programem z poziomu Atari BASIC.

Link

Zobacz też


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools