Henryk Cygert

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 07:10, 15 mar 2006
KMK (Dyskusja | wkład)
(odstubienie)
← Previous diff
Wersja z dnia 03:02, 27 cze 2006
Mikey (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-'''Henryk Cygert''' to jeden z najlepszych programistów "małego" Atari. Pochodzi z i mieszka w Gdańsku. Przygodę z Atari zaczął w II połowie lat 80. Z powodu braku literatury fachowej nt. tego komputera, zmuszony był (tak jaki inni z tego okresu) do samodzielnego, szczegółowego (mapa pamięci dokładnie rozpisana ręcznie w wielkim zeszycie!) rozpoznania hardware'u. Jednym z efektów tego procesu było stworzenie własnego [[asembler|asemblera]], który z czasem ewoluował do całkiem dojrzałej postaci jaką stał się "Big Assembler" (miał też być sprzedawany komercyjnie, w wersji na [[cartridge]], lecz te plany niestety nie powiodły się). Cygert początkowo siedział na gdańskiej giełdzie, gdzie szybko zdobył uznanie m.in. dzięki swoim kopierom "chwytającym wszystko" (patrz jedno z dem jego kumpla [[Carampuc]]a, w którym o tym mowa). Później dołączył do grupy "Atari Star Force", która z czasem przekształciła się w firmę "ASF". Uczestniczył w [[Atari Stars Party]] w 1990 roku. Współpracował ze znakomitymi gdańskimi grafikami: Dariuszem Bartoszewskim i Aleksandrem Astem.+Jeden z najlepszych programistów "małego" Atari. Pochodzi z i mieszka w Gdańsku. Przygodę z Atari zaczął w II połowie lat 80. Z powodu braku literatury fachowej nt. tego komputera, zmuszony był (tak jaki inni z tego okresu) do samodzielnego, szczegółowego (mapa pamięci dokładnie rozpisana ręcznie w wielkim zeszycie!) rozpoznania hardware'u. Jednym z efektów tego procesu było stworzenie własnego [[asembler|asemblera]], który z czasem ewoluował do całkiem dojrzałej postaci jaką stał się "Big Assembler" (miał też być sprzedawany komercyjnie, w wersji na [[cartridge]], lecz te plany niestety nie powiodły się). Cygert początkowo siedział na gdańskiej giełdzie, gdzie szybko zdobył uznanie m.in. dzięki swoim kopierom "chwytającym wszystko" (patrz jedno z dem jego kumpla [[Carampuc]]a, w którym o tym mowa). Później dołączył do grupy "Atari Star Force", która z czasem przekształciła się w firmę "ASF". Uczestniczył w [[Atari Stars Party]] w 1990 roku. Współpracował ze znakomitymi gdańskimi grafikami: Dariuszem Bartoszewskim i Aleksandrem Astem.

Wersja z dnia 03:02, 27 cze 2006

Jeden z najlepszych programistów "małego" Atari. Pochodzi z i mieszka w Gdańsku. Przygodę z Atari zaczął w II połowie lat 80. Z powodu braku literatury fachowej nt. tego komputera, zmuszony był (tak jaki inni z tego okresu) do samodzielnego, szczegółowego (mapa pamięci dokładnie rozpisana ręcznie w wielkim zeszycie!) rozpoznania hardware'u. Jednym z efektów tego procesu było stworzenie własnego asemblera, który z czasem ewoluował do całkiem dojrzałej postaci jaką stał się "Big Assembler" (miał też być sprzedawany komercyjnie, w wersji na cartridge, lecz te plany niestety nie powiodły się). Cygert początkowo siedział na gdańskiej giełdzie, gdzie szybko zdobył uznanie m.in. dzięki swoim kopierom "chwytającym wszystko" (patrz jedno z dem jego kumpla Carampuca, w którym o tym mowa). Później dołączył do grupy "Atari Star Force", która z czasem przekształciła się w firmę "ASF". Uczestniczył w Atari Stars Party w 1990 roku. Współpracował ze znakomitymi gdańskimi grafikami: Dariuszem Bartoszewskim i Aleksandrem Astem.


Dorobek atarowski H.Cygerta obejmuje przede wszystkim gry i programy użytkowe:

 • MiniCopy - bardzo wygodny edytor do plików binarnych
 • MapsMaker - autorski edytor do tworzenia plansz i grafiki do gier
 • Big Assembler (także w wersji "cross" na Amigę) - zgodny z zachodnim "ASSEMBLER EDITOR"
 • Sound Tracker - nowoczesny edytor muzyczny, wzorowany na imienniku z Amigi
 • Miecze Valdgira - gra-hit, która świetnie sprzedawała się w Polsce i była zaczątkiem działalności firmy ASF
 • Saper - bardzo popularna gra logiczna
 • Kult - strzelanina, jakby odpowiednik gry "Zybex" ale w trybie hires
 • Krucjata - zręcznościowa labiryntowa, przypominająca gry z innych platform
 • Artefakt Przodków (plus oddzielnie ładowane animowane zakończenie gry) - luksusowo (jak na Atari) wydana gra ; zawiera nieprawdopodobną ilość wysokiej jakości grafiki w hires i to wszystko w 64 kB RAM (!)
 • Miecze Valdgira II - kontynuacja hitu, także luksusowo wydana (kartonowe pudełko z dyskietką, instrukcją i komiksem)
 • kompresor (program kompresujący dane)
 • kopier oraz program do ustawiania głowicy magnetofonu w systemie Turbo 2000


Henryk Cygert zakończył działalność na Atari około połowy lat 90. XX w. Powodem był m.in. upadek firmy ASF i wzrastająca popularność komputerów 16/32-bitowych. Dlatego z późniejszej jego działalności jest znany np. doskonały edytor tekstowy dla Amigi czy też gra "Explorer" oraz amigowe wersje gier "Saper" i "Miecze Valdgira II" (wydane na sam koniec działalności ASF-u).

Personal tools