Kvadryk

From Atariki

Revision as of 08:03, 9 gru 2013; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:kvadryk.gif

W dalekiej krainie Kvadryk, jej abstrakcyjni mieszkańcy wiedli swój szczęśliwy żywot z dala od wszelkich kłopotów i zmartwień. Cała ta sielanka trwała póki pojawiły się, nie wiadomo zresztą skąd, smoki. Te ostatnie za wszelką cenę starały się zatruć życie Kvadryczan. Upadek krainy był bliski...

Gra logiczno-zręcznościowa, napisana przez Rolanda Pantołę w 1989 roku i wydana przez firmę Spektra rok później. Ekran gry jest wypełniony "cegiełkami". Porusza się po nim także smok (a ściślej jego głowa). Zadaniem gracza jest takie manewrowanie owymi cegiełkami, aby smok, odijając się od pokładanych mu cegiełek, pożarł elementy odpowiedniego kształtu (i w określonej kolejności - wyświetlonej ponad ekranem gry). Spowoduje to pojawienie się magicznego lustra, które jest niezbędne do zniszczenia smoka - nie zniesie on widoku swego odbicia. Po pokonaniu potwora na danym poziomie przechodzimy do kolejnego. Jednocześnie nie można dopuścić, by smok opuścił pole gry. Wiąże się to z utratą pewnej ilości punktów lub, przy mniejszym szczęściu, zakończeniem gry. Dokładny opis, wraz z całą strategią i "gałkologią" zawarty jest w samej grze.

Kvadryk jest grą stosunkowo rzadką, również ze względu na dość skomplikowane zabezpieczenie przez kopiowaniem (co zostało także wytknięte firmie w numerze 7/91 Tajemnic Atari[1]: kasety z grą szybko przestawały się odczytywać, dyskietek też upływ czasu nie oszczędzał). Na szczęście dzięki grupie Clever People, która zadbała o poprawienie jednej z krążących wersji, możemy cieszyć się w pełni działającą grą.

Pobrać ją można np. stąd.

Wydania

Gra "Kvadryk" została w 1990 r. wydana przez firmę Spektra w zestawie z inną grą Pantoły, Gabi. Gra była również rozpowszechniana przez Landsoft na terenie USA na licencji shareware (oczywiście w wersji angielskiej).

Ciekawostki

  • Gra została napisana w Turbo BASICu (z dodatkami w asemblerze) a następnie skompilowana
  • Prawdziwy tytuł gry jest niepewny. Tytuł na okładce kasety brzmi "Kuadryk", przez "U". Na ekranie tytułowym trudno rozpoznać, czy druga litera to "V", czy "U", zaś tytuł pojawiający się podczas samej gry ma już literę "V". Najczęściej stosuje się nazwę "Kvadryk".

Odnośniki zewnętrzne


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools