LDW

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 06:55, 21 wrz 2006
Sikor (Dyskusja | wkład)
(LDW i Atari - LDW Power)
← Previous diff
Wersja z dnia 04:29, 25 gru 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 14: Linia 14:
<li>Dla [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]]: <li>Dla [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]]:
*magnetofony [[XCA12]] i [[CA12]] - podróbki oryginalnego [[XC12]]; *magnetofony [[XCA12]] i [[CA12]] - podróbki oryginalnego [[XC12]];
-*stacje dysków [[LDW Super 2000]], [[CA2001]] i [[CA2002]];+*stacje dysków [[LDW Super 2000]], [[CA-2001]] i [[CA-2002]];
*[[Phantasie]] - port gry RPG. *[[Phantasie]] - port gry RPG.
</li> </li>

Wersja z dnia 04:29, 25 gru 2006

Logical Design Works to nazwa istniejącej w latach 80-tych i 90-tych firmy z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Firma ta zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do komputerów Atari oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.

Historia

Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zaintersowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać Lucjan Daniel Wencel, polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę Logical Design Works, Inc. z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen". Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego oprogramowania na Zachodzie. Pod znakiem California Dreams firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu, LDW zajęła się także produkcją sprzętu. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, LDW nawiązała współpracę z Atari Corporation, stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę, z PZ "Karen" jako zapleczem serwisowym. Wkrótce firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz oryginalnych stacji dysków, joysticków i innych konstrukcji.

Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. California Access zajmuje się dziś produkcją komputerów przenośnych, zaś "Karen" - ich sprzedażą.

LDW i Atari

LDW była wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari w Polsce. Oprócz tego miała swój wkład w produkcję tak sprzętu, jak i oprogramowania:

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools