LDW

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 19:09, 16 lis 2010
Tadeusz p (Dyskusja | wkład)
(Historia)
← Previous diff
Wersja z dnia 19:10, 16 lis 2010
Tadeusz p (Dyskusja | wkład)
(Historia)
Next diff →
Linia 16: Linia 16:
i inni i inni
-W sumie na polski rynek trafiło ponad 160 tys szt. sprzętu Atari (nie mam dokładniejszych danych, niestety)+W sumie na polski rynek trafiło ponad 160 tys szt. sprzętu Atari (nie mam dokładniejszych danych, niestety).
 + 
Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką '''California Access''', produkcję urządzeń peryferyjnych do [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]] - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów [[XCA12]] i [[CA12]], oraz oryginalnych stacji dysków, [http://pl.wikipedia.org/wiki/Joystick joysticków] i innych konstrukcji. Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką '''California Access''', produkcję urządzeń peryferyjnych do [[Atari 8-bit|8-bitowych Atari]] - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów [[XCA12]] i [[CA12]], oraz oryginalnych stacji dysków, [http://pl.wikipedia.org/wiki/Joystick joysticków] i innych konstrukcji.

Wersja z dnia 19:10, 16 lis 2010

Logical Design Works to nazwa istniejącej w latach 80-tych i 90-tych firmy z branży dystrybucyjnej i elektronicznej. Firma ta zajmowała się m. in. produkcją urządzeń peryferyjnych do komputerów Atari oraz dystrybucją samych komputerów w Polsce.

Historia

Na początku lat 80-tych rynek komputerowy w Polsce dopiero się rozwijał. Zaintersowanie komputerami i ich możliwościami było olbrzymie, jednak ceny sprzętu skutecznie wstrzymywały rozwój tej dziedziny. Istniejący stan rzeczy postanowił wykorzystać Lucjan Daniel Wencel, polski biznesmen mieszkający w USA. W roku 1983 założył on firmę Logical Design Works, Inc. z siedzibą w San Jose w Kalifornii, oraz oparte na niej Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce "Karen". Celem firmy było wykorzystanie potencjału programistów, dla których wówczas nie było w Polsce zatrudnienia, i dystrybucja wyprodukowanego w Polsce oprogramowania na Zachodzie. W dziale produkcji oprogramowania (pod wodzą -> Tomasz Sielickiego), pod znakiem California Dreams firma wyprodukowała i z sukcesem sprzedała kilka gier na komputery ośmio- i szesnastobitowe oraz arkusz kalkulacyjny 'LDW Power' dla komputerów Atari ST. Jednocześnie LDW nawiązała współpracę z Atari Corporation, stając się wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari na Polskę. Komputery Atari sprzedawane były poprzez sieć sklepów PEW Rewex. W ramach tego kontraktu firma PZ Karen była odpowiedzialna za obsługę serwisową sprzętu Atari (zarówno 8-mio jak i 16-bitowego) sprzedawanego w Polsce.

Pierwszym szefem PZ Karen był Bogdan Wiśniewski zaś serwis Atari tworzyli w pierwszym momencie:

Zygmunt Boguszewski, Stanisław Gmaj, Tadeusz Pękacz (obecnie: 24x36.pl),

W następnej kolejności do ekipy serwisu dołączyli: Piotr Marciniak (- nie żyje) Andrzej Bąk (obecnie DELL) Jurek Sobola (DeReAtari) Piotr Żemek i inni

W sumie na polski rynek trafiło ponad 160 tys szt. sprzętu Atari (nie mam dokładniejszych danych, niestety).

Nie chcąc ograniczać się do wąskiej dziedziny komputerów osobistych, firma rozpoczęła, pod marką California Access, produkcję urządzeń peryferyjnych do 8-bitowych Atari - łudząco podobnych do oryginałów magnetofonów XCA12 i CA12, oraz oryginalnych stacji dysków, joysticków i innych konstrukcji.

Niedługo potem, gdy komputeryzacja w Polsce nabrała większego rozpędu, LDW zajęła się także produkcją sprzętu PC. Firma sprowadzała z Tajwanu części i montowała z nich w Polsce komputery klasy PC, sprzedawane pod nazwą Quasar. Oprócz sprzedaży w Polsce firma prowadziła działalność w innych krajach Europy Wschodniej, w Ameryce Południowej, krajach arabskich, i w mniejszych ilościach w Europie Zachodniej.

LDW zakończyła działalność w 1993 roku, wraz z powrotem Wencla do Polski. Marka "Karen" została w 1997 roku przejęta przez dystrybutora notebooków "Swiss", który zmienił nazwę na Karen Notebook SA, a później Karen S.A..[1] Pod marką "California Access" firma ta produkowała własną linię komputerów przenośnych, lecz po przejęciu Karen S.A. przez firmę Komputronik zaprzestano używania tego znaku towarowego.[2]

LDW i Atari

LDW była wyłącznym dystrybutorem komputerów Atari w Polsce. Oprócz tego miała swój wkład w produkcję tak sprzętu, jak i oprogramowania:

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools