Logo

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 06:08, 29 cze 2008
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Poprawka kodu, błąd zauważył Seban)
← Previous diff
Aktualna wersja
Krótki (Dyskusja | wkład)
(link do strony autorów)
Linia 1: Linia 1:
Prosty język programowania przeznaczony głównie dla dzieci, stworzony w celach nauczania. Istnieją implementacje na praktycznie dowolny komputer. Prosty język programowania przeznaczony głównie dla dzieci, stworzony w celach nauczania. Istnieją implementacje na praktycznie dowolny komputer.
-Na Atari XL/XE występuje praktycznie najlepsza spotykana wersja na komputery 8-mio bitowe: '''''Atari Logo'''''. Atari logo początkowo występował na dyskietce, potem stworzono wersję na cartridge'u.+Na Atari XL/XE występuje praktycznie najlepsza spotykana wersja na komputery 8-mio bitowe: '''''Atari Logo''''', wydana w 1983 roku przez Logo Computer Systems, Inc. (LCSI). Atari Logo początkowo występował na dyskietce, potem stworzono wersję na cartridge'u.
Istnieje też spolszczona wersja Atari Logo - '''''Polskie Logo''''', która została wydana w 1986 r. przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą, pod patronatem Bajtka - autorem jest Wojciech Zientara (wersję kasetową - prawdopodobnie jedyną oficjalną - przygotowali Robert Kujda i Piotr Jesień) i różniła się od wersji angielskiej słowami kluczowymi (były spolszczone). Istnieje też spolszczona wersja Atari Logo - '''''Polskie Logo''''', która została wydana w 1986 r. przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą, pod patronatem Bajtka - autorem jest Wojciech Zientara (wersję kasetową - prawdopodobnie jedyną oficjalną - przygotowali Robert Kujda i Piotr Jesień) i różniła się od wersji angielskiej słowami kluczowymi (były spolszczone).
Linia 13: Linia 13:
OPU OPU
POWTORZ 4 [NP 20 LW 90] POWTORZ 4 [NP 20 LW 90]
- 
-[http://atariki.krap.pl/images/2/24/Polskie_LOGO.pdf Manual z listą słów kluczowych] 
==Odnośniki zewnętrzne== ==Odnośniki zewnętrzne==
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_LOGO Atari Logo] w Wikipedii *[http://en.wikipedia.org/wiki/Atari_LOGO Atari Logo] w Wikipedii
 +*[http://atariki.krap.pl/images/2/24/Polskie_LOGO.pdf Manual z listą słów kluczowych]
 +*[http://www.microworlds.com/ Witryna firmy LCSI]
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]
[[Kategoria:Języki programowania]] [[Kategoria:Języki programowania]]

Aktualna wersja

Prosty język programowania przeznaczony głównie dla dzieci, stworzony w celach nauczania. Istnieją implementacje na praktycznie dowolny komputer.

Na Atari XL/XE występuje praktycznie najlepsza spotykana wersja na komputery 8-mio bitowe: Atari Logo, wydana w 1983 roku przez Logo Computer Systems, Inc. (LCSI). Atari Logo początkowo występował na dyskietce, potem stworzono wersję na cartridge'u.

Istnieje też spolszczona wersja Atari Logo - Polskie Logo, która została wydana w 1986 r. przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą, pod patronatem Bajtka - autorem jest Wojciech Zientara (wersję kasetową - prawdopodobnie jedyną oficjalną - przygotowali Robert Kujda i Piotr Jesień) i różniła się od wersji angielskiej słowami kluczowymi (były spolszczone).

Ciekawostką jest fakt, że podczas wczytywania programu z oryginalnej kasety na drugim (nieużywanym przez Atari kanale) gra muzyka Marka Bilińskiego (dwa utwory: jeden z nich to "Ogród w Przestworzach").

Atari logo oferowało jako jedyna dostępna ówcześnie implementacja grafikę tzw. "żółwia" opartą na czterech żółwiach (cztery sprzętowe duszki Atari, w dodatku w wersji Atarowskiej wyglądające jak żółwie). Był to idealny język do początkowej nauki programowania wśród dzieci, ale trudno go używać do poważniejszych celów.

Przykładowy program rysujący kwadrat o boku 20 pikseli:

 OPU
 POWTORZ 4 [NP 20 LW 90]

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools