Mega ST

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:03, 26 cze 2011
Krótki (Dyskusja | wkład)
(+bibliografia - Bajtek 9/1988)
← Previous diff
Aktualna wersja
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Poszerzenie o dane dot. cen i czasu premiery.)
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|MegaST.gif}} {{grafr|MegaST.gif}}
-Wersja profesjonalna Atari [[ST]] w obudowie typu ''pizzabox'' z zewnętrzną profesjonalną klawiaturą na sprężynach.+Kierowana na rynek profesjonalny wersja [[ST]] w obudowie typu ''pizzabox'' z zewnętrzną klawiaturą na sprężynach. Atari zaprezentowało komputery z linii Mega podczas zimowego CES w styczniu 1987 r. w Las Vegas. Komputer z 1 MB RAM przewidywano sprzedawać w cenie 1200 dolarów USA, z 2 i 4 MB RAM odpowiednio po 1500$ i 2000$. Na tych samych targach zaanonsowano najtańszą na rynku drukarkę laserową Atari [[SLM804]] sugerując potencjalnym klientom możliwość zbudowania bardzo korzystnego cenowo zestawu do profesjonalnego DTP.
 + 
 +Pierwsza europejska prezentacja nowej, profesjonalnej linii komputerów Mega miała miejsce podczas marcowego CEBIT'87, który odbywał się w Hanowerze w Niemczech.
 + 
 +Podczas COMDEX'87, który odbywał się w listopadzie 1987 r. w Las Vegas zapowiedziano nową linię twardych dysków, które przeznaczone będą specjalnie dla serii Mega (pasującą stylistycznie i rozmiarowo) - [[Megafile]] 20 (oznaczany również jako [[SH205]]) i Megafile 40, a w marcu 1988 r. stację wymiennych dysków SyQuest - SR444 (produkowaną później jako [[Megafile 44]]).
W stosunku do modelu ST komputer Mega ST wyposażony jest dodatkowo w: W stosunku do modelu ST komputer Mega ST wyposażony jest dodatkowo w:
-* [[BLiTTER]],+* [[BLiTTER]] (przedprodukcyjne modele nie miały go wmontowanego)
* zegar czasu rzeczywistego podtrzymywany bateryjnie (dwie baterie typu AA) * zegar czasu rzeczywistego podtrzymywany bateryjnie (dwie baterie typu AA)
* wewnętrzne złącze [[ACSI]] * wewnętrzne złącze [[ACSI]]
* złącze [[procesor]]a [[MegaBus]] * złącze [[procesor]]a [[MegaBus]]
-Razem z MEGA ST wprowadzono nową wersję systemu operacyjnego - [[TOS]] 1.02 ('''BLiTTER TOS'''), który zawiera obsługę zegara czasu rzeczywistego oraz BLiTTER'a.+Razem z MEGA ST wprowadzono nową wersję systemu operacyjnego - [[TOS]] 1.02 ('''BLiTTER TOS'''), który zawiera obsługę zegara czasu rzeczywistego oraz BLiTTERa.
Specjalnie pod złącze [[MegaBus]] powstały różne karty rozszerzeń, m.in. karta graficzna [[Viking]] wraz ze specjalnym monitorem 19" [[SM194]], [[SFP004|karta koprocesora SFP004]], [[Riebl|karta sieciowa Riebl]], karty graficzne [[matrix]] Specjalnie pod złącze [[MegaBus]] powstały różne karty rozszerzeń, m.in. karta graficzna [[Viking]] wraz ze specjalnym monitorem 19" [[SM194]], [[SFP004|karta koprocesora SFP004]], [[Riebl|karta sieciowa Riebl]], karty graficzne [[matrix]]
Linia 16: Linia 20:
Mega ST występowało w 3 wersjach różniących się ilością pamięci RAM: Mega ST występowało w 3 wersjach różniących się ilością pamięci RAM:
-* Mega ST 1 (1MB)+* Mega ST 1 (1 MB)
-* Mega ST 2 (2MB)+* Mega ST 2 (2 MB)
-* Mega ST 4 (4MB)+* Mega ST 4 (4 MB)
==Bibliografia== ==Bibliografia==

Aktualna wersja

Grafika:MegaST.gif

Kierowana na rynek profesjonalny wersja ST w obudowie typu pizzabox z zewnętrzną klawiaturą na sprężynach. Atari zaprezentowało komputery z linii Mega podczas zimowego CES w styczniu 1987 r. w Las Vegas. Komputer z 1 MB RAM przewidywano sprzedawać w cenie 1200 dolarów USA, z 2 i 4 MB RAM odpowiednio po 1500$ i 2000$. Na tych samych targach zaanonsowano najtańszą na rynku drukarkę laserową Atari SLM804 sugerując potencjalnym klientom możliwość zbudowania bardzo korzystnego cenowo zestawu do profesjonalnego DTP.

Pierwsza europejska prezentacja nowej, profesjonalnej linii komputerów Mega miała miejsce podczas marcowego CEBIT'87, który odbywał się w Hanowerze w Niemczech.

Podczas COMDEX'87, który odbywał się w listopadzie 1987 r. w Las Vegas zapowiedziano nową linię twardych dysków, które przeznaczone będą specjalnie dla serii Mega (pasującą stylistycznie i rozmiarowo) - Megafile 20 (oznaczany również jako SH205) i Megafile 40, a w marcu 1988 r. stację wymiennych dysków SyQuest - SR444 (produkowaną później jako Megafile 44).

W stosunku do modelu ST komputer Mega ST wyposażony jest dodatkowo w:

  • BLiTTER (przedprodukcyjne modele nie miały go wmontowanego)
  • zegar czasu rzeczywistego podtrzymywany bateryjnie (dwie baterie typu AA)
  • wewnętrzne złącze ACSI
  • złącze procesora MegaBus

Razem z MEGA ST wprowadzono nową wersję systemu operacyjnego - TOS 1.02 (BLiTTER TOS), który zawiera obsługę zegara czasu rzeczywistego oraz BLiTTERa.

Specjalnie pod złącze MegaBus powstały różne karty rozszerzeń, m.in. karta graficzna Viking wraz ze specjalnym monitorem 19" SM194, karta koprocesora SFP004, karta sieciowa Riebl, karty graficzne matrix

Standardowo w każdej MEGA ST montowana była łatka na procesor (tzw. BLiTTER PATCH).

Mega ST występowało w 3 wersjach różniących się ilością pamięci RAM:

  • Mega ST 1 (1 MB)
  • Mega ST 2 (2 MB)
  • Mega ST 4 (4 MB)

Bibliografia

Zobacz też

Personal tools