Obsługa Atariki

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:57, 17 sty 2007
Mikey (Dyskusja | wkład)
(to było złe zalecenie z prehistorii atariki, wrzucamy normalnie.)
← Previous diff
Wersja z dnia 21:57, 25 lis 2008
Sikor (Dyskusja | wkład)
(==>>Użytkownik)
Next diff →
Linia 63: Linia 63:
Powinniśmy się zastanowić nad dodaniem meta-kategorii, np: Powinniśmy się zastanowić nad dodaniem meta-kategorii, np:
-* '''Requests''' - strony, które chcemy, żeby ktoś wypełnił (jest takie coś na stronach specjalnych, zlicza linki prowadzące donikąd --[[Wikipedysta:AdamK|AdamK]] 08:24, 10 gru 2004 (CET))+* '''Requests''' - strony, które chcemy, żeby ktoś wypełnił (jest takie coś na stronach specjalnych, zlicza linki prowadzące donikąd --[[Użytkownik:AdamK|AdamK]] 08:24, 10 gru 2004 (CET))
* itp. * itp.
I nad uporządkowaniem kontentu w kategorie ogólnie. I nad uporządkowaniem kontentu w kategorie ogólnie.
Linia 69: Linia 69:
== Luźne uwagi == == Luźne uwagi ==
-* W przypadku dyskusji, koniecznie proszę dodawać podpis przy użyciu '''<nowiki>--~~~~</nowiki>''' (--[[Wikipedysta:Eru|Eru]] 21:14, 7 gru 2004 (CET)). ''A może Wiki potrafi samo automagicznie dodawać?''+* W przypadku dyskusji, koniecznie proszę dodawać podpis przy użyciu '''<nowiki>--~~~~</nowiki>''' (--[[Użytkownik:Eru|Eru]] 21:14, 7 gru 2004 (CET)). ''A może Wiki potrafi samo automagicznie dodawać?''
* W przypadku wpisywania króciutkich stron, proszę na końcu umieszczać linijkę <nowiki>{{stub}}</nowiki>. * W przypadku wpisywania króciutkich stron, proszę na końcu umieszczać linijkę <nowiki>{{stub}}</nowiki>.

Wersja z dnia 21:57, 25 lis 2008

Spis treści

Linki do pomocy

Na początek warto zajrzeć:

i po angielsku:

Jak ktoś ma inne przydatne linki, niech wrzuca tutaj.

Edycja

Kilka ważnych zasad:

 • staramy się linkować do powiązanych haseł przez użycie np. [[PowiązaneHasło]]. Na danej stronie do powiązanego hasła powinniśmy linkować tylko raz.
 • przed zapisaniem edycji powinno się zawsze użyć funkcji Podgląd. No ale nie zawsze się pamięta.
 • W przypadku aliasów tego samego pojęcia (np. 0xF), powinno się w stronie aliasu wpisać jedynie jedną linijkę postaci:
#REDIRECT [[StronaGłównaPojęcia]]
Na stronie z głównym pojęciem wszystkie aliasy powinny być w miarę możliwości wymienione.
 • Strony puste są absolutnie zabronione ! Lepszy brak strony niż pusta strona, bo przynajmniej widać, że strony brak i trzeba ją dodać.
 • Niemile widziane są strony, na których jest tylko obrazek lub link zewnętrzny. Hasło powinno zawierać minimum jedno, poprawnie złożone zdanie wprowadzające w dany temat (w języku polskim).
 • Każde nowe hasło powinno od razu dostać odpowiednią kategorię. Sposób kategoryzacji można podejrzeć w innych hasłach (wszystkie są skategoryzowane). Lista kategorii jest tutaj. Kategoria "Zalążki artykułów" się nie liczy, hasło musi być jeszcze w co najmniej jednej poza tym.
 • Wpisy typu Mońki powinny zawierać tylko informacje związane ze sceną Atari. Dodatkowe informacje powinny być podawane jako link do innych Wiki (np wikipedia.pl) lub po prostu stron WWW.
 • W głównych kategoriach wszelkie wpisy należy rozdzielać przecinkami.

Obrazki i inne pliki

Obrazki, schematy, oraz inne pliki, które chcielibyśmy podlinkować do danej strony należy dostarczyć serwerowi via 'Prześlij plik' (link w Toolboxie) a następnie zlinkować do tekstu. (są do tego odpowiednie tagi, grafika, media, itp. oraz szablony) W razie wątpliwości, podejrzyj zawartośc jakiegokolwiek artykułu z dodanym obrazkiem etc.

Szablony

MediaWiki umożliwia użycie szablonów, czyli predefiniowanych fragmentów stron wstawianych w wielu miejscach. Przykład można zobaczyć np. na stronie Numen, gdzie został użyty szablon Szablon:Taquart-Produkcje. Nowy szablon tworzy się tak jak nową stronę, czyli np:

http://atariki.krap.pl/index.php/Szablon:NazwaSzablon

Szablon wstawia się do strony po prostu wpisując {{NazwaSzablonu}}.

Więcej informacji z przykładami na stronie Pomocne Szablony. Zanim zaczniesz edytować jakiekolwiek artykuły należy zaponać się z istniejącymi szablonami i w miarę potrzeb je stosować.

Stuby

Specjalnym szablonem jest Stub. Jest to strona, która nie jest pełną stroną, ale 'zaczątkiem'. Aby oznaczyć stronę jako stub, należy wpisać na końcu strony frazę {{stub}}. Wtedy pod definicją pojawi się następujący komunikat:

Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Uwaga! Dodawanie stubów powinno być minimalizowane, i każdy stub powinien zawierać jakąś sensowną informację, prośbę o rozszerzenie itp. Widząc, że strona istnieje, często edytorzy nawet nie zajrzą czy ma sens.

Kategorie

MediaWiki wspiera klasyfikację stron do różnych kategorii. Aby dodać stronę do kategorii wystarczy wpisać w tekście strony [[Kategoria:NazwaKategorii]]. Kategorie można edytować jak zwykłe strony, pod tekstem, który podamy wyświetlą się wszystkie strony zakwalifikowane do tej kategorii. Przykład można zobaczyć np. na stronie Numen, która została sklasyfikowana w kategorii Kategoria:Dema XL/XE. Link do kategorii robi się wpisując [[:Kategoria:NazwaKategorii]]

Powinniśmy się zastanowić nad dodaniem meta-kategorii, np:

 • Requests - strony, które chcemy, żeby ktoś wypełnił (jest takie coś na stronach specjalnych, zlicza linki prowadzące donikąd --AdamK 08:24, 10 gru 2004 (CET))
 • itp.

I nad uporządkowaniem kontentu w kategorie ogólnie.

Luźne uwagi

 • W przypadku dyskusji, koniecznie proszę dodawać podpis przy użyciu --~~~~ (--Eru 21:14, 7 gru 2004 (CET)). A może Wiki potrafi samo automagicznie dodawać?
 • W przypadku wpisywania króciutkich stron, proszę na końcu umieszczać linijkę {{stub}}.

Zobacz także

Personal tools