Obsługa Atariki

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:45, 10 gru 2004
Eru (Dyskusja | wkład)
(Linki do pomocy - 2 fajne linki)
← Previous diff
Wersja z dnia 19:03, 10 gru 2004
Eru (Dyskusja | wkład)
(Prośba o linkowanie powiązanych haseł.)
Next diff →
Linia 14: Linia 14:
Jak ktoś ma inne przydatne linki, niech wrzuca tutaj. Jak ktoś ma inne przydatne linki, niech wrzuca tutaj.
 +
 +== Edycja==
 +Kilka ważnych zasad:
 +* '''staramy się linkować do powiązanych haseł przez użycie np. <nowiki>[[PowiązaneHasło]]</nowiki]]'''. Na danej stronie do powiązanego hasła powinniśmy linkować tylko raz.
== Szablony == == Szablony ==

Wersja z dnia 19:03, 10 gru 2004

Spis treści

Linki do pomocy

Na początek warto zajrzeć:

i po angielsku:

Jak ktoś ma inne przydatne linki, niech wrzuca tutaj.

Edycja

Kilka ważnych zasad:

  • staramy się linkować do powiązanych haseł przez użycie np. [[PowiązaneHasło]]</nowiki]]'''. Na danej stronie do powiązanego hasła powinniśmy linkować tylko raz. == Szablony == MediaWiki umożliwia użycie szablonów, czyli predefiniowanych fragmentów stron wstawianych w wielu miejscach. Przykład można zobaczyć np. na stronie [[Numen]], gdzie został użyty szablon [[Szablon:Taquart-Produkcje]]. Nowy szablon tworzy się tak jak nową stronę, czyli np: :: http://atariki.krap.pl/index.php/Szablon:NazwaSzablon Szablon wstawia się do strony po prostu wpisując <nowiki>{{NazwaSzablonu}}.

Stuby

Specjalnym szablonem jest Stub. Jest to strona, która nie jest pełną stroną, ale 'zaczątkiem'. Aby oznaczyć stronę jako stub, należy wpisać na końcu strony frazę {{stub}}. Wtedy pod definicją pojawi się następujący komunikat:


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Uwaga! Dodawanie stubów powinno być minimalizowane, i każdy stub powinien zawierać jakąś sensowną informację, prośbę o rozszerzenie itp. Widząc, że strona istnieje, często edytorzy nawet nie zajrzą czy ma sens.

Kategorie

MediaWiki wspiera klasyfikację stron do różnych kategorii. Aby dodać stronę do kategorii wystarczy wpisać w tekście strony [[Kategoria:NazwaKategorii]]. Kategorie można edytować jak zwykłe strony, pod tekstem, który podamy wyświetlą się wszystkie strony zakwalifikowane do tej kategorii. Przykład można zobaczyć np. na stronie Numen, która została sklasyfikowana w kategorii Kategoria:Dema XL/XE. Link do kategorii robi się wpisując [[:Kategoria:NazwaKategorii]]

Powinniśmy się zastanowić nad dodaniem meta-kategorii, np:

  • Requests - strony, które chcemy, żeby ktoś wypełnił (jest takie coś na stronach specjalnych, zlicza linki prowadzące donikąd --AdamK 08:24, 10 gru 2004 (CET))
  • itp.

I nad uporządkowaniem kontentu w kategorie ogólnie.

Luźne uwagi

  • W przypadku dyskusji, koniecznie proszę dodawać podpis przy użyciu --~~~~ (--Eru 21:14, 7 gru 2004 (CET)). A może Wiki potrafi samo automagicznie dodawać?
  • W przypadku wpisywania króciutkich stron, proszę na końcu umieszczać linijkę {{stub}}.
  • Wpisy typu Mońki powinny zawierać tylko informacje związane ze sceną Atari. Dodatkowe informacje powinny być podawane jako link do innych Wiki (np wikipedia.pl) lub po prostu stron WWW.
  • Strony puste są absolutnie zabronione ! Lepszy brak strony niż pusta strona, bo przynajmniej widać, że strony brak i trzeba ją dodać.
  • W przypadku aliasów tego samego pojęcia (np. 0xF), powinno się w stronie aliasu wpisać jedynie jedną linijkę postaci:
#REDIRECT [[StronaGłównaPojęcia]]
Personal tools